K nečekaně rychlému rozvolnění v pátek přistoupila vláda kvůli tomu, aby respektovala rozsudek Nejvyššího správního soudu. Ten zrušil některá dřívější opatření. Jinak by bylo uvolňování omezení pomalejší.

„Otevřeme 7. června,“ reagoval na náhlé změny Dalibor Přikryl, hlavní manažer aquaparku a plaveckého stadionu v Olomouci.

„Oba vnitřní provozy. A s největší pravděpodobností i ty venkovní – s ohledem na předpověď počasí,“ dodal.

Odkázal na technologické důvody, kdy provozovatel musí zajistit legislativní nároky na úpravu vody. Před otevřením je potřeba odebrat vzorky ze všech bazénů a provést jejich vyhodnocení v laboratoři.

„Počítali jsme s tím, že otevřeme 14. června, možná 7. června, a všechny kroky jsme směřovali k tomuto datu. O čtrnáct dní dříve? To je trochu podraz na provozovatele, protože to může působit dojmem, že nejsme připraveni. Ono ale nelze takto střílet ze dne na den,“ komentoval situaci.

Letní areál? Až bude poptávka

Zahájení letních provozů maří nepřízeň počasí. Stále je dost chladno. O otevření venkovních koupališť od příštího týdne rozhodla vláda už dříve.

„Venku jsme připraveni, vzorky vody jsou vyhodnoceny. Letní provozy bychom mohli otevřít v pondělí, ale řídíme se poptávkou a ekonomikou,“ vysvětlil manažer Přikryl.

„Plavání v letním areálu plaveckého stadionu budeme nabízet sportovcům, pro veřejnost je otevřeme v okamžiku, kdy bude přát počasí a bude poptávka,“ doplnil.

Zavřené pro veřejnost zůstane v pondělí i Centrum zdraví Bohuňovice.

„Na takové zvraty nedokážeme nyní reagovat tak, abychom otevřeli. Navíc musíme udělat nějaké úpravy občerstvení. Na tom nyní intenzivně pracujeme. V pondělí budeme situaci řešit,“ reagoval starosta Bohuňovic Josef Fryčák.

Litovel: V půlce června

V Uničově probíhá rekonstrukce krytého bazénu, který by měl být opět otevřen v září.

„Venkovní areál nemá smysl otevírat. Jsme připraveni, ale počasí nám nenahrává. Lidé si nepřijdou ani poležet, natož aby šli do vody,“ uvedl správce koupaliště v Uničově Ladislav Fischer.

Na lepší počasí čekají i provozovatelé koupacího biotopu v Litovli.

„Otevřít plánujeme kolem půlky června, na kdy směrujeme i odběry vzorků vody a rozbory,“ sdělil ředitel Technických služby Litovel Jaroslav Erlec.