Záměru na výstavbu nového pětadvacetimetrového krytého bazénu již dali zelenou olomoučtí radní. Projekt, který je podmínkou podání žádosti o dotaci, má připravit společnost Aquapark Olomouc.

„Pokud se vše podaří, mohla by být stavba zahájena během let 2025 až 2026. Jsme v situaci, kdy se chystá neodkladná rekonstrukce plaveckého stadionu. Zatímco v jiných krajských městech s podobně rozvinutou sportovní základnou se v posledních letech vodní plocha rozšiřovala, Olomouc v tomto ohledu zaostává,“ konstatoval ředitel společnosti Dalibor Přikryl.

Prodejna s francouzským pečivem a výběrovou kávou ve Ztracené ulici, 4. listopadu 2023
V centru Olomouce otevírají nové podniky. Na dobroty se stojí i dlouhé fronty

Pro výuku i kondiční plavání

Nový bazén je podle něj nutností nejen kvůli plánované rekonstrukci a nezbytnému uzavření plaveckého stadionu během oprav, ale také proto, že současná plocha pro rekreační a kondiční plavání už není dostatečná.

„Nenabídneme-li po rekonstrukci plavcům jiné možnosti, nebudeme, stejně jako dosud, schopni uspokojit poptávku veřejnosti. Aktuálně ve městě neexistuje výukový bazén pro povinnou výuku plavání dětí školního věku. Oba tyto dlouhodobé problémy by měla výstavba nového areálu vyřešit. Naše společnost je schopná zajistit financování projektu za využití vysoké dotace,“ popsal Dalibor Přikryl.

Jednou z priorit nové olomoucké koalice je rekonstrukce a modernizace plaveckého stadionu. Ilustrační foto
Nový bazén, hezčí tržnice i desítky bytů. Olomoucká radnice představila plány

"Nemrhat příležitostí"

Očekávaná cena projektu pro stavební povolení je 10 až 12 milionů korun, financovat ji bude společnost Aquapark Olomouc. Nová krytá vodní plocha by měla vzniknout na pozemku sousedícím s letní částí aquaparku.

„Rozhodnutí připravit projekt pro stavbu je snaha naše i vedení města nejen zabránit zoufalé situaci sportovních klubů a plavecké veřejnosti v průběhu i po rekonstrukci plaveckého stadionu, ale také nemrhat příležitostí získat vysokou dotaci, která se již v budoucnu nemusí opakovat,“ vysvětlil ředitel společnosti Dalibor Přikryl.

Aquacentrum ve Šternberku, listopad 2022
Do plavek! Nové aquacentrum ve Šternberku otevírá

Stadion se může opravovat až dva roky

Krytý plavecký stadion z roku 1965 už kompletní rekonstrukci, která může trvat až dva roky, potřebuje.

„Po desítkách let technologie dožívají, stejně tak jako již není vyhovující stavebně technické řešení stadionu ani zázemí pro plavce. Proto je pro nás projekt nové kryté pětadvacítky jakýmsi záložním řešením do budoucna, právě pro dobu rekonstrukce stávajícího plaveckého stadionu,“ uvedl primátor Miroslav Žbánek.

Vizualizace Šantovka District
Nová Šantovka osloví i internetovou generaci Z, věří architekt Bishop

Zda k výstavbě náhradní vodní plochy během několika let dojde, bude z velké míry záležet na získání dotace z Národní sportovní agentury. Podle studie by malá bazénová hala měla stát zhruba 250 milionů korun. Dotace by mohla dosáhnout 70 až 100 milionů korun.