„V celé České republice je olomoucký venkovní bazén jedním z posledních, které ještě stále využívají zastaralou hliníkovou vanu. Ta je navíc v katastrofálním stavu a každý rok jí proto musíme opravovat,“ uvedl náměstek olomouckého primátora Martin Major (ODS).

„Pokud bychom výměnu hliníkové vany odkládali, může se stát, že časem už ani nebudeme mít na co záplaty navařit,“ s nadsázkou pokračoval.

Jak bude přesně nová padesátimetrová vana vypadat, zatím není jasné. Ve hře jsou totiž stále dvě možnosti.

close zoom_in „Na výběr máme nerezový bazén nebo vanu z tvrzené umělé hmoty. Obě varianty splňují naše požadavky, rozdílná je však jejich trvanlivost. Zatímco nerezová vana je vpodstatě dlouhověká technologie, plastový bazén by byl spíše krátkodobým řešením, protože je životnost je výrazně kratší“ naznačil Major.

Děti dostanou vodní hřib

Společně s výměnou bazénu by město chtělo také investovat do rekonstrukce venkovního dětského bazénku, kde by se na měla objevit nová atrakce pro nejmenší ve formě stříkajícího vodního hřibu.

Náklady na opravy ve venkovního areálu plaveckého stadionu olomoucká radnice prozatím předběžně odhadla na pětatřicet až čtyřicet milionů korun.

„Tyto peníze bychom však neměli platit sami. Asi patnácti milionovou dotaci nám totiž přislíbil také stát. Tyto prostředky by nám měly přijít v prvních třech měsících příštího roku,“ uvedl Major.

close zoom_in

Mnozí Olomoučané si možná špatný stav bazénu ani neuvědomují, ve venkovním areálu jim však vadí jiné věci.

„Jako běžný návštěvník jsem nikdy nepozorovala, že by byl bazén v úplně špatném stavu. Pokud jsem si všimla, přes sezonu do něj nikdy nezatékalo. Nebezpečné mi však přijdou schůdky, které jsou vytvarované přímo ve stěně. Bývají totiž hodně kluzké. Podle mě by si ale mnohem více než bazén samotný zasluhovalo rekonstrukci jeho okolí,“ uvedla například Eva Prokšová z Olomouce.

close zoom_in

Aquapark pro zábavu, bazén na plavání

Opravy venkovního vany začnou po skončení letní sezony v příštím roce, v novém bazénu by se první plavci mohli koupat v sezoně 2010.

I když v té době už bude v Olomouci fungovat také velký aquapark u výpadovky na Brno, podle radních by si tyto areály navzájem konkurovat neměly.

„Aquapark bude v první řadě určený pro zájemce o rekreační koupání. Bazén v centru města je zase zaměřený na sportovní plavce,“ dodal náměstek.

Návštěvníci olomouckého plaveckého bazénu se na uvolněný prostor pro plavání těší, mají však obavu ze zvyšování vstupného.

„Ráda si zaplavu, ale vadí mi, když se musím každé dva metry někomu vyhýbat. Když se otevře aquapark, bude plavání v starém areálu určitě příjemnější, protože všichni, co si budou chtít jen tak zablbnout, budou spíše chodit do aquaparku. Je však logické, že poloprázdné koupaliště bude muset někdo zaplatit. A jako vždy to asi odnesou jeho návštěvníci,“ povzdechla si Olomoučanka Kateřina Maňková.

Nový vstup s turnikety a recepce

Ještě před tím, než město vymění vanu venkovního bazénu, dočká se plavecký stadion také nového turniketového systému na čipy, oprav venkovního i vnitřního vstupu a také rekonstrukce centrální recepce.

Od těchto úprav si radnice slibuje efektivnější vybírání vstupného, větší komfort pro návštěvníky i jejich rychlejší odbavení. Investici okolo pěti a půl milionu korun zaplatí provozovatel bazénu – společnost Olterm.