Třeba v Uničově se mohou návštěvníci těšit na novou, podstatně delší skluzavku, v Olomouci zase rozšíří nabídku gastra ve venkovním areálu o nový stánek.

Naopak v koupacím biotopu v Pasece nebude v provozu populární tobogan. Ve většině sezonních koupališť v okrese upravují vstupné. Návštěvníci si o něco připlatí.

Samosběr jahod v Olomouci-Slavoníně. Ilustrační foto
Na samosběrech u Olomouce lidé spílali jahodářům. Vracíme se k normálu, vzkazují

Bazén v Olomouci: nový kiosek a tobogán zvenku

Počasí tomu sice moc nepřeje, ale o tomto víkendu otevřou brány návštěvníkům první koupaliště v okrese, konkrétně letní areál olomouckého plaveckého stadionu a koupaliště v Uničově.

„Ano, letní areál plaveckého stadionu bude pro kondiční plavce od 1. června otevřen. Pokud jde o aquapark, ten budeme otevírat podle počasí, nejpozději další víkend, tedy 8. až 9. června,“ uvedl hlavní manažer olomouckého akvaparku a plaveckého stadionu Dalibor Přikryl.

Plavecký stadion v Olomouci. Ilustrační fotoPlavecký stadion v Olomouci. Ilustrační fotoZdroj: DENÍK/Jiří Kopáč

Už během prvního červnového víkendu najdou v areálu návštěvníci nový kiosek, ten ale ještě nebude v provozu. Rozšířený gastro sortiment provozovatel nabídne v průběhu června.

„Rozšíříme nabídku tak, aby se nám netvořily fronty při vyšší návštěvnosti. Instalovat jej budeme ještě tento týden. Zprovoznění počítáme v průběhu června,“ upřesnil ředitel.

Další novinkou sezony v Olomouci bude venkovní přístup na tobogan. „Lidé jej budou moci využívat i z letní části, kde bude v příštích dnech dokončeno schodiště,“ popisoval Přikryl.

Vstup do letního areálu bude o něco dražší. Dospělí zaplatí za celodenní pobyt 150 místo 135 korun. Příchozí po 16. hodině mají slevu.

Slavnosti Olomouc 2023
Slavnosti Olomouc zaplní pevnůstku. Lákají na Nohavicu i největší gastrozónu

Uničov: velká skluzavka a free wifi

Novinkou roku v Uničově, kde také startují 1. června, bude atraktivní skluzavka.

„Místo čtyřmetrové, jednoproudové dokončujeme instalaci osmimetrové ve čtyřech proudech. Je na co se těšit!“ lákal do Uničova správce tamního koupaliště Jiří Páleník.

V areálu je nově položena dlažba před bufetem a návštěvníci budou moci využívat free wifi.

„Bazénovou vanu jsme potáhli nově fólií. Vypadá to krásně,“ rozhlížel se správce.

Hostinec Dolany vyhlášený populárními retro pokrmy a obřími porcemi končí
Končí hostinec vyhlášený retro jídly a obřími porcemi. Zbourá jej proměna Dolan

Voda měla v úterý ve 13:00 přesně 22 stupňů Celsia. „Na sobotu počasí nevypadá lákavě, ale v příštím týdnu se jistě vylepší,“ zval všechny.

Ceník se v Uničově nemění. Dospělí zaplatí 80 korun, děti 40 – do výšky jednoho metru, po značku u vstupu, je vstup na koupaliště zdarma.

Nová skluzavka na koupališti v Uničově, 28 května 2024Nová skluzavka na koupališti v Uničově, 28 května 2024Zdroj: Jiří Páleník

Šternberk renovuje tobogán

Mezi prvními, kteří zahajovali sezonu na Olomoucku, byl většinou také Šternberk. V areálu se však na jaře pustili do větších oprav.

„Letos otevřeme ve druhé polovině června, o dva týdny později,“ informoval nový správce koupaliště Alexandr Nazarov.

V tomto týdnu pracovníci čistí a utěsňují bazény, pokračuje renovace toboganu.

„Kytovalo se, brousilo a bude se natírat. Sníží se adheze a dětem to bude ještě lépe jezdit,“ lákal správce na vylepšenou šternberskou atrakci.

„Myslíme taky na bezpečnost: vyměňujeme nášlapy na schodech, které pokrýváme protiskluzovou gumou,“ ukazoval v úterý před polednem.

Na koupališti ve Šternberku renovují tobogan, 28. května 2024Na koupališti ve Šternberku renovují tobogan, 28. května 2024Zdroj: Deník/Daniela Tauberová

V areálu ve Šternberku je zrekonstruované bistro, které má nového nájemce.

„Novinky v nabídce? Nebudeme experimentovat, ale nabídneme to, co lidi chtějí: hranolky, párek v rohlíku, možná burger,“ podotkl správce s tím, že restaurace skončila a v provozu nebude.

Za celodenní vstup letos vydají dospělí návštěvníci 90 korun a děti 60. Po 15. hodině je sleva.

Jaroslav Punčochář z Kelčic na Prostějovsku. Ve svých 94 letech nachodí denně desítky kilometrů.
V 94 letech na kolo i tůry! Jaroslav z Hané prozradil recept na skvělou kondici

Bělkovice s turniketem a zdražením

V Bělkovicích-Lašťanech zahájí sezonu 7. června.

„Takový je plán. Bude záležet na počasí,“ uvedl starosta obce Tomáš Němčic s tím, že cena za celodenní pobyt se zvedne na 120 korun.

Novinkou je turniket u vstupu pro komfortnější odbavování hostů. „V areálu dokončujeme nové zavlažování s retenční nádrží v zemi,“ poukázal na letošní investici starosta.

S přípravami na sezonu se finišuje v Bělkovicích-Lašťanech, 28. května 2024S přípravami na sezonu se finišuje v Bělkovicích-Lašťanech, 28. května 2024Zdroj: Deník/Daniela Tauberová

V Litovli, kde vloni otevřeli nové brouzdaliště, plánují otevření koupacího biotopu na pátek 14. června.

„Pokud by bylo hodně teplo, udělíme maximum, abychom zahájili dříve,“ vzkázal Jaroslav Erlec, ředitel litovelských technických služeb. „Vstupné jsme v porovnání s loňském mírně zvedli,“ dodal.

Paseka letos bez toboganu

Koupací biotop v Pasece, kde vloni předčasně ukončili sezonu, protože nevycházely rozbory vody, prošel úpravou za více než 100 tisíc korun. Lidé zaznamenají změny.

„Plochy, které sice byly atraktivní pro veřejnost - řeka a přeliv mezi brouzdalištěm a velkým bazénem – nám znečišťovaly vodu v bazénech. Voda zde byla mělká, tekla pomalu, čímž se v ní množily bakterie,“ vysvětlila příčinu loňských problémů místostarostka Paseky Taťána Šlešková.

Došlo proto k zatrubnění odtoku z biologické zóny do bazénů a k zatrubnění pod přelivem.

Přírodní koupaliště Paseka, 17. srpna 2022Koupaliště Paseka. Ilustrační fotoZdroj: Deník/Daniela Tauberová

Na paseckém bio koupališti, kde se o čistotu vody starají rostliny a užitečné bakterie, letos nebude v provozu populární tobogan. Dopadová plocha totiž byla dalším rizikem pro udržení jakosti vody v bazénech.

„Nejprve se chceme přesvědčit, že provedené úpravy budou fungovat. V příštím roce se vrhneme do opravy toboganu, kde se musí předělat dojezdová plocha,“ vysvětlila místostarostka.

Biotop Burk. Aktuální vizualizace.
Parádní koupaliště v údolí Bystřice má povolení. Kdy otevře Biotop Burk

V Pasece chtějí otevřít poslední červnový víkend.

„Vodu už napouštíme, ale potřebujeme ještě chvíli, aby bakterie začaly působit,“ podotkla místostarostka obce.

„Ceny jsme nechali stejné: dospělí 80 korun, děti 40 korun, Po 17. hodině sleva,“ informovala Taťána Šlešková.