I tak region zůstává na jednom z posledních míst v zemi. Navíc s reálnou mzdou to vzhledem k nárůstu spotřebitelských cen moc slavné není.

„Průměrná hrubá měsíční mzda se v Olomouckém kraji zvýšila o 3,6 procenta na 21 602 korun. Krajský růst mezd byl přitom druhý nejvyšší v zemi,“ informoval Jiří Frelich z olomoucké pobočky Českého statistického úřadu. Zatímco celostátně rostly o 2,4 procenta, v olomouckém regionu se zvedly o 3,6 procenta.

Polepšili si například zaměstnanci Zemědělského družstva v Senici na Hané. O tři procenta.

„Už v lednu jsme navyšovali základ o tři procenta a vzhledem k letošnímu výsledku v prosinci vyplatíme prémie. Dařilo se jak v objemu produkce, tak výkupní ceny byly celkem příznivé. Opak předchozího roku. To nám umožnilo lidem přidat,“ uvedl předseda zemědělského družstva Jaroslav Navrátil.

Mírné navýšení poznali i pracovníci strojírenské společnosti Unex.

„Pokud firma roste, promítá se to do platů a letošní rok byl proti předchozím růstový,“ reagoval Boris Keka, mluvčí společnosti zaměstnávající přes tisícovku lidí v Uničově a Olomouci.

Průměrná mzda v dělnických profesích je v Unexu 20400 korun, u THP 26263.

„Letošní průměr za všechny zaměstnance je 22448,“ uvedl Boris Keka.

Letos dostal přidáno 3,5 procenta i osmadvacetiletý strojírenský konstruktér z Olomouce.

„Jsem rád, ale vzhledem ke stále se zvyšujícím cenám a daním, to zase tak moc není. Nicméně je vidět, že firma prosperuje, když může zvyšovat platy a to je dobře do budoucna,“ hodnotil svoji situaci mladý muž, který nechtěl zveřejnit jméno. „Jde o soukromou věc. O výplatě nemluvím,“ vysvětlil.

Průměrná mzda v Olomouckém kraji sice dosahuje 21602 koruny, kolik zaměstnanců však vidí takovou částku na výplatnici?

„Ačkoliv se pohybuji nad tímto pomyslným průměrem, tak by mne skutečně zajímalo, kolik procent lidí na to dosáhne?“ poukazoval strojní konstruktér.

Skutečnou situaci mnohem přesněji vykresluje takzvaný medián, který neovlivňují extrémní hodnoty.

Čtvrté nejnižší mzdy v Česku

V průměrných platech za třetí čtvrtletí olomoucký region v mezikrajském srovnání obsadil 11. místo, před krajem Zlínským, Pardubickým a Karlovarským.

„Díky meziročnímu růstu spotřebitelských cen o 1,8 procenta vzrostla reálná mzda v kraji o 1,1 procenta,“ sdělil Jiří Frelich z olomoucké pobočky Českého statistického ú­řadu.

Statistici zpracovávali předběžné výsledky z 3. čtvrtletí letošního roku, kdy činil průměrný evidenční počet zaměstnanců v Olomouckém kraji 199,7 tisíc osob (přepočet na plně zaměstnané).

Ve srovnání se stejným obdobím předchozího roku došlo k poklesu o 2,3 procenta. Právě propouštění a vyplacené odstupné mohly ovlivnit meziroční „dynamiku“nárůstu průměrné mzdy.