Model plachetnice z 18. století je propracovaný do posledního detailu. Skoro tři metry dlouhé lodi o hmotnosti třicet kilogramů nechybí funkční kanony, zlacené zdobení, osvětlení kajut, stylový nábytek a úchvatné detaily.

Práce na modelu zabrala Petru Šebestovi z Klubu lodních modelářů v Olomouci téměř dva roky. Vyžádala si přibližně tři tisíce hodin jeho volného času.

„Pracoval jsem na ní každý den alespoň tři hodiny. O víkendech samozřejmě mnohem více, také na to padla moje dovolená. Modelařina mě ale nabíjí, je to moje droga,“ prozradil Petr Šebesta.

For Model na olomouckém výstavišti Flora
For Model je tady! Co letos nabídne

Modely jej uchvátily už v dětství, svému koníčku se věnuje padesát let. Kromě klasických postupů při stavbě plachetnice, která má na výstavě For Model 2023 premiéru, využil také moderní technologie.

„Okna na zádi jsou vypálená laserem do překližky, kanony vznikly na 3D tiskárně. To jsou jen detaily, jako celek je loď poctivá ruční práce. Jen na lanoví jsem spotřeboval okolo čtyř set metrů provázku,“ popsal s tím, že součástí lanoví je 450 kladek.

Plachetnici vyzdobil zlacenými dekoracemi a ozdobnými detaily. Ty, stejně jako postavy námořníků, pečlivě vymodeloval z moduritu.

Model je dlouhý zhruba dva a půl metru, na výšku měří téměř dva metry. Přesně podle předlohy má také čtyřiašedesát děl. Osm z nich je dokonce funkčních a díky dálkovému ovládání je možné odpálit miniaturní nálože se střelným prachem.

Nejnovější model z jeho dílny není jediný, který návštěvníkům výstavy For Model 2023 Petr Šebesta představí. Doveze hned tři majestátní makety starých plachetnic, z nichž každá měří asi dva a půl metru.

„Díky obdivuhodnému umu modelářů nejrůznějšího zaměření jsou na každém ročníku výstavy For Model k vidění jedinečné věci. Těší nás, že s námi spolupracují a že si pro první veřejnou prezentaci svých prací vybírají právě Výstaviště Flora Olomouc,“ uzavřela ředitelka výstaviště Eva Fuglíčková.