Lidé bydlící v širším centru Olomouce by uvítali, kdyby se nutnost platit za parkování pro návštěvníky prodloužila například do 22. hodiny. Jejich požadavek na omezení bezplatného parkování už se dostal na magistrát i k vedení města.
„Takto to tady vypadá běžně,“ ukazoval auta stojící po obou stranách vozovky na třídě Spojenců letitý obyvatel jedné z přilehlých ulic. „Stojím momentálně u věznice. Na konci roku, kdy jsou adventní trhy, nebo když je divadlo, koncert na náměstí, třeba až v Litovelské,“ dodal pětapadesátník, který má byt v činžáku poblíž místní základky.
Nahrává se anketa ...
Lidem žijícím v centru Olomouce, v ulicích spadajících do zón placeného parkování, vadí, že jako rezidenti plní své povinnosti vůči městu, ale večer, když přijedou z práce, nemají kde zaparkovat a musejí dlouho hledat místo.
Za možnost zaparkovat v místě bydliště přitom od podzimu posílají do městské kasy dvojnásobnou sumu. Za první auto zaplatí místo tisícovky dva tisíce korun ročně. Za druhé vozidlo se jim poplatek zvedl na 16 tisíc.
„Chápu, že když člověk bydlí v centru, je to složitější. Pak ale ti, kteří nám místa dočasně zabírají a jdou na nějakou akci nebo si někam posedět, mají platit také. V sobotu je to totéž. V Olomouci se pořád něco děje a turistů sem jezdí hodně. Komfort ale nemá být zdarma. Se sousedy se bavím a jsou naštvaní. Nová parkovací politika města nám zatím přinesla jen zdražení rezidenční karty. Podporuji, aby se ve všední dny i o sobotách zpoplatnění nedržitelů karet prodloužilo. Takový postup je logický a spravedlivý,“ poukázala šedesátnice žijící u Červeného kostela.
V centru Olomouce se nyní za krátkodobé parkování platí pouze ve všední dny od 8 do 18 hodin.
„Tlak na to, aby byl interval posunut minimálně do 22. hodiny, ideálně na 24 hodin denně, je značný. Zóny A i B, co jsou v provozu, nejsou přínosem pro rezidenty, protože ti opět nemají kde zaparkovat. Do centra jezdí lidé hodně, od 18. hodiny zde parkují zadarmo, a tím pádem se neuvolní místa rezidentům,“ potvrdila tlak místních na změnu Magdaléna Vanečková, předsedkyně Komise městské části Olomouc-střed.
Komise, která je poradním orgánem Rady města Olomouce, už pozvala na jednání kompetentní úředníky magistrátu a návrh poznačila do zápisu.
„Ano, požadavek jsme dostali. Je předkládán řídícímu výboru,“ reagoval Martin Luňáček z odboru strategie a řízení, který se zabývá parkovací politikou.
Zvýhodnění místních
O návrhu, pakliže by mělo být přikročeno ke změně doby placeného parkování pro krátkodobé stání, by musela rozhodnout rada města.
„Byl by to nějaký druh zvýhodnění místních, který by si určitě zasloužili. O podnětu vím. Budu ho nyní řešit a budu se snažit jej v brzké době předložit do rady města,“ uvedl náměstek primátora pro strategie a rozvoj města Tomáš Pejpek (ProOlomouc a Piráti).
Kromě průběžného vyhodnocování stávajících opatření Olomouc řeší také přípravy spuštění nových parkovacích zón s označením C a D, které bylo odsunuto na příští rok. Důvodem byly nedostatky automatizovaných informačních systémů. Poukázaly na ně výsledky odborného posudku, který si radnice zadala u České parkovací asociace.
Zatímco lidé dojíždějící do Olomouce nyní mohou dál parkovat na většině území města zdarma, obyvatelé oblastí s výrazně nedostačující kapacitou parkovacích stání si budou muset na regulaci počkat.
Nové parkovací zóny C a D mají navázat na první změny z loňského září, kdy se změnila pravidla pro rezidenty v zóně B.