Olomoučané si rádi zajdou na orosenou Plzeň do Pilsner Urquell Original Restaurantu Drápal v Havlíčkově ulici v centru Olomouce. Až do konce loňského roku tam hosté za půllitr plzeňského platili 63 korun a od ledna se na tom nic nezměnilo.

„Navýšení cen kvůli nárůstu daně z přidané hodnoty jsme zatím neřešili. Za stejné ceny pořád máme také obědy a večeře, nové ceníky budeme sestavovat zřejmě až koncem ledna,“ sdělil majitel podniku František Lorenc.

Ilustrační fotoIlustrační fotoZdroj: Deník

Vyšší ceny od Nového roku už mají například v Baru Plzeň v Krasické ulici na okraji Prostějova.

„Zdražili jsme o tři koruny, Plzeň teď máme za 46 korun. Hostům se pochopitelně nárůst cen moc nezamlouvá. Mám ještě restauraci s kuchyní, tam jsme obědy ani večeře nezdražovali. V obou podnicích jsme mírně zvýšili jen ceny piva,“ řekl majitel podniku Jan Belo.

Ceny zatím nezměnili v Café Restaurantu Caesar na Horním náměstí v Olomouci. Půllitr točené Plzně tam pořád stojí 56 korun. Zdražení ale brzy chystají.

„S navýšením počítáme nejdřív od poloviny ledna, ale rozhodně to nebudeme přehánět. Asi se dostaneme těsně pod šedesát korun, ještě uvidíme, jak to nakonec dopadne. Jídlo také nijak výrazně zdražovat nechceme,“ uvedl provozovatel Miroslav Schubert.

Bez koruny za sedmdesát

Kvůli lednovému nárůstu daně z přidané hodnoty a dalším provozním nákladům už přistoupili v Pilsner Urquell Original Restaurantu na náměstí T. G. Masaryka v Prostějově. Až do konce loňského roku tam hosté zaplatili 63 korun za Prazdroj.

„Od ledna stojí 69 korun. Před sedmi lety jsme přitom začínali na 42 korunách. Od té doby stále zdražuje elektřina, plyn, voda, daň z přidané hodnoty a jdou nahoru mzdy i povinné odvody za zaměstnance, všechno se do cen promítne. Jen za elektřinu platíme dvojnásobek, co v minulosti,“ konstatoval provozovatel restaurantu Marcel Pilka.

Výstavba dálničního obchvatu, 8. listopadu 2023, Přerov.
Dopravní stavby roku 2024 okolo Olomouce: vymodlená dálnice, obchvat i spojka

Většina zákazníků má podle něj pro lednový nárůst cen točeného piva pochopení.

„Naši hosté to chápou. Ceny obědů necháváme na stejné úrovni, polévka je v rámci poledního menu pořád zdarma. Kdo k nám přijde na jídlo, tak si je pochvaluje. Jsme rádi, že jsou hosté spokojeni a vracejí se,“ dodal Marcel Pilka.

Unikát Yesenka: Raději bar plný lidí

V přerovském podniku St. Patrick Irish Pub v Pivovarské ulici si teď hosté za plzeňské také mírně připlácejí.

„Aktuálně stojí půllitr 56 korun. Od ledna jsme zdražili, ale jen o tři koruny. Nechtěli jsme cenu zvyšovat ještě více. Hosté k nám na pivo chodí rádi, čtyři roky po sobě jsme za něj dostali hvězdu sládků, jsme za to moc rádi,“ řekl provozovatel podniku Emil Doležel.

Hospodský kvíz v olomouckém klubu Bounty Rock Café, 5. prosince 2023
Na Hospodském kvízu v Olomouci. Pět fází smutku, spokojenost a příště zas!

Stejnou částku jako loni, tedy 52 korun, platí za půllitr Plzně návštěvníci baru Yesenka na Zámeckém náměstí v Jeseníku. Kvůli navýšení daně z přidané hodnoty tam od nového roku nezdražovali.

„Naposledy jsme cenu zvýšili v prosinci a jenom o korunu. V nejbližších měsících už zdražovat nebudeme. Naši hosté se pozastavují nad tím, že nezvyšujeme ceny o tolik jako ostatní podniky, asi jsme v tomto směru unikát. Já mám ale rád, když je bar plný lidí,“ poznamenal provozovatel Libor Trochta.

V centru Olomouce, kousek od sebe, otevřelo několik podniků
Kuřata, kafe, tvarůžkové mňamky. V centru Olomouce nově otevřelo několik podniků

Aktuální ceny za 0,5 litru Pilsner Urquell ve vybraných podnicích

- Pilsner Urquell Original Restaurant Drápal Olomouc – 63 korun (od ledna 2024 ještě cenu nezvýšili)

- Café Restaurant Caesar Olomouc – 56 korun (od ledna 2024 ještě cenu nezvýšili)

- Pilsner Urquell Original Restaurant Prostějov – 69 korun (od ledna 2024 cenu zvýšili o 6 korun)

- Bar Plzeň Prostějov – 46 korun (od ledna 2024 cenu zvýšili o 3 koruny)

- St. Patrick Irish Pub, Pivovarská 4, Přerov – 56 korun (od ledna 2024 cenu zvýšili o 3 koruny)

- Yesenka style bar Jeseník – 52 korun (cenu zvýšili v prosinci 2023 o korunu, zatím více zdražovat nechtějí)