Na letošní startovní listině festivalu, ketrý se vloni přestěhoval z tradičního dějiště na Envelopě na Lazce, jsou například Divokej Bill, Peha, No Name, Kryštof či Support Lesbiens – tedy kapely ze špičky české a slovenské hudební scény.

Účast takových jmen se samozřejmě projevila na celkovém rozpočtu přehlídky. Ten je v historii akce rekordně nejvyšší.

„Když to srovnám s minulými roky, kdy se částka na kulturní program pohybovala okolo pěti set tisíc korun, tak letos je to skoro trojnásobek,“ uvedl Petr Spálený z pořádající agentury Fest Promotion. Dodal, že hlavním cílem je rozhýbat stagnující návštěvnost.

Přestože většina kapel neodehraje regulérní koncert, některé navíc vystoupí v nevděčném odpoledním čase, na jejich finančních požadavcích se to podle Spáleného neprojevilo.

„Řekl bych, že oproti loňskému roku stouply honoráře kapel a muzikantů tak o dvacet třicet procent. Poptávka po většině účinkujících v našem programu je hodně velká, čímž pochopitelně roste i cena,“ přiblížil Spálený.

S rozpočtem letos organizátorům významně vypomohlo i město Olomouc. „Po sedmi letech se prolomily ledy a vedení města začalo přehlídku plně akceptovat. Díky tomu jsme na navýšení kulturního programu dostali tři sta padesát tisíc korun,“ pochlubil se Spálený.

Vloni se festival poprvé konal na dostihové dráze na Lazcích, a navzdory hektické přípravě na poslední chvíli přišlo asi osm tisíc lidí. Vzhledem k seznamu letošních účinkujících však organizátoři očekávají mnohem vyšší návštěvnost.

„Abychom mohli hovořit o úspěšném ročníku, muselo by přijít dvacet tisíc lidí. Budeme rádi, když se nám podaří dorovnat nejúspěšnější ročníky na Envelopě, což znamená asi čtrnáctitisícovou návštěvu,“ zhodnotil Spálený.

Více: Pivni festival: velká atrakce i důvod stížností