Těžba ve štěrkovně Štěpánov již neprobíhá, ale firma zde provozuje linku na praní kameniva pro další využití ve výrobě stavebních materiálů.

„Probíhá zde také prodej kameniva, který využívají především místní firmy a jednotlivci,“ sdělila Olomouckému deníku mluvčí společnosti Kamenolomy ČR Edita Novotná.

Ilustrační foto
Za kolik na koupaliště na Olomoucku? Tady je srovnání cen

Vzhledem k tomu, že jde o dobývací prostor, platí zde ze zákona zákaz koupání. Plavci si však k přitažlivé laguně cestičky našli, i když riskují postih.

Podle starosty Štěpánova je budoucí využití lákavé vodní plochy tématem hlavně v horkých letních dnech.

„Realita je taková, že zde stále probíhá činnost a je to dobývací prostor. Lidé však zájem mají, nejen ze Štěpánova, ale širokého okolí,“ popisoval Jiří Šindler.

Koupání na pískovně Náklo 15. července 2023
Nával u vody. Takto si lidé užívají tropy na Nákle

Podle Edity Novotné je celý proces rekultivace tohoto dobývacího prostoru odhadován na 10 až 12 let. Následně podle smlouvy přejdou pozemky na budoucí „Stříbrné laguně“, jak se o lokalitě hovořilo, na město.

Po rekultivaci bude mít vodní plocha 2,9 hektaru - v současnosti je to 5,5.

„Byli bychom hloupí, kdybychom tuto lokalitu nevyužili. Je to však hudba budoucnosti. Musel by se vyřešit pořádný přístup k vodní ploše a celkově potřebné zázemí,“ přemítal starosta.

Pískovna u Štěpánova.
Nové koupání u Štěpánova? Jezero by mohlo být k rekreaci, obec jedná s těžaři

Větší Náklo místní odmítli

Údolní niva řeky Moravy na Olomoucku dlouhodobě láká těžební společnosti. Poptávka po kvalitním materiálu je velká a za pár let navíc bude docházet k postupnému dotěžení v tuzemsku aktuálně dostupných zásob.

Biotop Burk, který má vyrůst mezi Velkou Bystřicí a Hlubočkami. Aktuální vizualizace, červenec 2023
Nové koupaliště u Hluboček již řeší stavební povolení. Kdy biotop Burk otevře?

O rozšíření těžby o 20 hektarů mezi Náklem a místní částí Lhota nad Moravou proto usiluje těžební společnost v nedalekém Nákle, kde na jezeře vzniklém dobývání suroviny zároveň umožňuje lidem rekreaci.

V obci se vloni uskutečnilo referendum, kde místní obyvatelé záměr odmítli. Těžaři ze společnosti Cemex obavy odpůrců odmítají a s obcí jednají.

Ujistili, že negativní vlivy dobývání štěrkopísku minimalizují. Přesun na další plochy plánují v horizontu 5 až 10 let. Obci nabídli spolupráci na revitalizaci území po těžbě.

Den otevřených dveří na pískovně Náklo, 10. září 2022
Referendum v Nákle: Další pískovnu si většina nepřeje, výsledek je závazný

Chystá se těžba u Pňovic

Těžit se má u nedalekých Pňovic, kde krajský úřad v červnu o pět let prodloužil společnosti Zapa beton platnost souhlasu s posouzením těžby na životní prostředí do 22. července 2028.

Místní připravovanou těžbu a smlouvy podepsané předchůdci v samosprávě nesou nelibě. Štěrkopísek se zde má dobývat na dvou místech, v lokalitě Boudy s výměrou kolem 16 hektarů a Studýnky o 12 hektarech.

„Už požádali o stavební povolení na přístupovou cestu a most,“ uvedl starosta Pňovic Radovan Štábl.

Ilustrační foto
U Pňovic vznikne nové jezero, druhé na rekreaci se odsouvá

Těžební záměry existují na katastru Žerotína a Liboše. Ministerstvo životního prostředí prodloužilo povolení společnosti České štěrkopísky v lokalitě u Věrovan.