V areálu přestavěném s přispěním desítek milionů korun z evropských fondů najde práci nejméně čtyřicet lidí.

Do proměny se chce pustit společnost Moravoinvest CZ.

„Jedná se o revitalizace nevzhledného a chátrajícího brownfieldu v podobě bývalých areálů Moravsko-Slezských dřevařských závodů o rozloze zhruba dvacet tisíc metrů čtverečních, který je dnes využíván pouze částečně a to jako provozovny menších podnikatelů, například stavebniny," sdělil za společnost její jednatel Ondřej Stehlík.

Pojem brownfield je obecné označení pro opuštěná nebo nevyužívaná území, většinou v zástavbě, často s ekologickou zátěží.

Plán na oživení prostoru v sousedství restaurace Na Pile přinese práci desítkám lidí. Počítá přitom s penězi z evropských fondů.

„Vznikne tam čtyřicet nových pracovních míst. Z Regionálního operačního programu Střední Morava získal v prvním kole hodnocení dotaci pětačtyřicet milionů korun," uvedla Renata Škrobálková z úřadu regionální rady.

Podle Ondřeje Stehlíka by mělo být číslo nově zaměstnaných ještě vyšší. Uplatnění mohou najít v prodeji potravin, administrativě, službách nebo lehké výrobě.

Stavební práce budou rozdělené do dvou etap.

„Část podpořená dotací se bude investičně pohybovat okolo částky osmdesát milionů korun. Druhá etapa, na jejíž koncepci se však stále pracuje, by měla překročit dalších zhruba sto milionů korun," přiblížil záměr Stehlík. Přípravy by měly začít příští rok na jaře, první výsledky jsou plánované v pololetí roku 2015.

Brownfieldů je víc

Jakožto majitel dvou malých pozemků v areálu se k přestavbě pily vyjadřovalo i město.

„Dávali jsme souhlas s umístěním stavby. Radní také řešili vybudování komunikace na našem chodníku a teoretickou možnost přesunutí zastávky Pavlovická, protože tudy je naplánován vjezd," uvedl náměstek olomouckého primátora Martin Major, který se stará o investice a majetkoprávní záležitosti města.

Pavlovičky nejsou s bývalým průmyslovým areálem zdaleka jediné, takzvaných brownfieldů je v Olomouci víc.

„Co je před očima neustále, je bývalé MILO. Je to obrovská plocha a odhaduji, že její proměna může trvat ještě deset let. Velmi pomalu probíhá proces obnovení brownfieldu kolem letiště, tedy bývalých ruských kasáren a to hlavně z majetkoprávních důvodů. Hlavní, co se tam děje, i když to není moc vidět, je vyčištění zeminy od olejů, nafty a všeho možného, co do ní vyteklo," zmínil výrazné příklady primátor Martin Novotný.

Mnoho areálů, často spíše menších, je v soukromých rukou. Město podle Novotného nemá nástroje, jak jim pomoci, snaží se proto pro nakládání s nimi alespoň ulehčit podmínky, to znamená otevřít jejich proměně cestu v územním plánu města. Takovým příkladem je třeba bývalé „véópéčko" ve Velkomoravské u­lici.

Po armádě toho hodně zbylo

Armádní plochy jsou v Olomouci vůbec důvodem k zamyšlení.

„Po armádě toho hodně zbylo, hlavně toho však asi hodně zbude v souvislosti s odchodem velitelství společných sil. Pořád čekáme, jak dopadne opouštění kasáren a v některých variantách tohle mohou být další ´brownfieldy´ na území města," poznamenal Novotný, že v rozlehlých nevyužívaných prostorech po armádě či průmyslu by si dokázal představit administrativu, bydlení nebo využití pro veřejné instituce.

Možná některý z chátrajících areálů časem zaujme i investora mimo město.

„Ploch je hodně. Bojím se, že je to úkol na třicet let. Určitě se může stát, že někdo bude v republice hledat vhodný prostor pro umístění investic a najde ho v Olomouci," řekl primátor.