„Práce na úpravách spočívají v částečném vyznačení základů původních domů, dobudování komunikace v místech původní cesty s osazení historických patníků. Je plánováno také doplnění pietního území o informační tabule a vytvoření multimediální naučné stezky přibližující osud Javoříčka. Olomoucký kraj přispěl na tyto úpravy částkou ve výši jeden milión korun," informoval mluvčí Olomouckého kraje Ivo Heger.

Letošního vzpomínkového setkání se zúčastnily desítky lidí z regionu i širšího okolí. Nechyběli ani starostové sdružení v Iniciativě pro podporu vypálených obcí.

Obec Javoříčko byla vypálena na samém sklonku 2. světové války dne 5. května 1945, kdy do ní vpadli příslušníci SS z nedalekého Bouzova. V Praze již v těchto dnech propukalo povstání a válka v Evropě se chýlila ke konci. Navzdory tomu však nacisté osudného dne v Javoříčku zapálili domy a zavraždili 38 mužů.

Pietní vzpomínka v Javoříčku

Vzpomínali i v Zákřově

V neděli 29. dubna se u památníku na Zákřově (místní část Tršic u Olomouce) uskutečnila tradiční pietní vzpomínka u příležitosti 67. výročí od vypálení obce nacisty. Letos poprvé za účasti Vojenské hudby Olomouc a čestné stráže z pražské posádky.

Dne 18. dubna 1945 pod taktovkou gestapa z Velkého Újezda dorazili do Zákřova příslušníci gestapa a prapor Vlasovců pod záminkou střelby partyzánů. Ve večerních hodinách obec obklíčili a začali zapalovat jednotlivá stavení. Muži byli pozatýkáni a 23 z nich bylo odvedeno do Velkého Újezda, kde je příslušníci gestapa vyslýchali. Část z nich gestapo propustilo, ale 19 mužů dne 20. dubna 1945 odvezli do lesa k samotě Kyjanice. Muže, kteří museli podstoupit nelidské mučení, zavřeli do dřevěné boudy, polili ji benzínem a dehtem a zapálili.

V neděli 29. dubna se u památníku na Zákřově (místní část Tršic u Olomouce) uskutečnila tradiční pietní vzpomínka u příležitosti 67. výročí od vypálení obce nacisty.