Do průvodu s bubeníkem, mnichem, měšťanem a vojákem v historických kostýmech se přidali také zástupci vedení města a přes stovku Olomoučanů. V čele procesí šel s olomouckou vlajkou hlavní iniciátor vzpomínkové akce Tomáš Kryl, který ji organizoval ve spolupráci s magistrátem.

Pietní pochod vyrazil před jednou hodinou odpoledne na krátkou cestu z náměstíčka u Arcibiskupského paláce přes Wurmovu a Dómskou ulici k olomoucké katedrále sv. Václava.

Právě v jejím sousedství byl 4. srpna 1306, během poledního odpočinku, úkladně zavražděn český král Václav III. Ten se v Olomouci zastavil na svém vojenském tažení do Polska, jeho smrtí vymřel vládnoucí a mocný přemyslovský rod po meči.

Do krypty uvnitř katedrály sv. Václava se zástup Olomoučanů vydal uctít památku zavražděného krále položením květin k jeho soše. Pietní akci uzavřelo vyzvánění katedrálních zvonů, ty se na tři minuty rozezněly přesně ve 13:06.

„Čas odkazuje na přibližnou dobu, kdy mohlo k vraždě dojít a především na letopočet 1306; délka zvonění 3 minuty reflektuje 3 bodné rány do králova těla, fakt, že Václav byl králem toho jména třetím, a skutečnost, že byl držitelem tří korun: české, polské a uherské,“ připomněl organizátor Tomáš Kryl.

Výročí olomoucké královraždy si město připomene večer i nasvícením katedrály a olomoucké radnice v červené barvě, jako symbolickou upomínkou na prolitou krev Václava III.

Pořadatelé by středečním průvodem chtěli založit novou tradici k připomínce Václava III. a rodu Přemyslovců. Pietním procesím zároveň odstartoval unikátní projekt Milénium olomouckých Přemyslovců, který chce různými akcemi upozornit na význam, jaký měla historie rodu pro formování Olomouce jako hlavního města a duchovního centra Moravy.