Loupež se odehrála letos 18. června. Majitele domu v Jiříčkově ulici svázali a násilím ho donutil vydat cenné věci.

Podle policie, která přepadení stále vyšetřuje, postrádá majitel vzácné obrazy, včetně díla Renoira a deseti Picassových kreseb, a další cennosti, které si cení na celkem 415 milion.

Ředitel olomouckého Muzea umění Pavel Zatloukal považuje za velmi málo pravděpodobné, že by měl někdo z Olomoučanů ve svém domě uloženy originály Picassa nebo Renoira. Nevylučuje však, že to může být možné.

"Aby měl někdo na Hané doma v trezoru originály od Picassa a od Renoira je velmi zvláštní a mimořádně netypická věc. Navíc vůbec nemám představu o tom, kdo z Olomoučanů by mohl mít něco takového jen tak doma. Byl by to skutečně zázrak, kdyby to byla pravda a kdyby ta díla byla skutečně pravá a měla tak obrovskou hodnotu," reagoval na informaci o loupeži šéf Muzea umění.

Znalce, kteří budou pravost a skutečnou hodnotu odcizených děl zjišťovat, čeká podle jeho názoru velmi náročná a složitá práce.

"Posudky jsou velmi složitá záležitost. Znalci k jejich vypracování musí mít spoustu podkladů. Minimálně fotografie a detailní popis děl s jejich rozměry a použitou technikou. Pojišťovně by majitel obrazů musel předložit ověřený znalecký posudek od skutečného znalce, že jsou to díla, která mají s těmito autory vůbec něco společného. Musím přiznat, že „Picassů" jsem už viděl a měl v rukou spoustu, ale bohužel neměli s Picassem nic společného," sdělil.

Pokud má prý někdo v ruce Picassův originál, musí se podle Zatloukala obrátit přinejmenším do Paříže.

"Tam ale dělají případné expertizy jen s velkou nechutí, protože naší části světa prostě nevěří. „Picassů" se totiž po světě potulují tisíce. Může se stát zázrak, že ten olomoucký majitel měl opravdu originál. Dnes už je všechno možné. Osobně si na podobně rozsáhlou krádež obrazů či kreseb nevzpomínám za posledních několik desítek let. Nikde v regionu nejsou tak hodnotné sbírky, aby se škoda při jejich krádeži vyšplhala k tak závratné sumě jakou je 400 milionů korun," uvedl ředitel olomouckého muzea.