První piano zaparkovalo loni v prosinci na olomouckém nádraží.

Protože ale příliš rozeznívalo halu, po několika měsících změnilo působiště a až do pondělka k němu usedali kolemjdoucí v altánu na promenádě naproti restauraci Fontána.

Podobně se i ostatní klavíry představily na různých místech.

„Před časem jsme stáhli piano ze Svatého Kopečku a piano od radnice, které předtím stálo v Lomené galerii, přesídlilo do Masných krámů, kde se o něj stará kavárna Déja vu," připomněl putování jeden z iniciátorů projektu Piana v Olomouci Daniel Ševčík.

Objeví se na novém místě, zatím tajném

Klavír z altánu se mezi lidi vrátí po Novém roce.

„Vybere si několikaměsíční oddechový čas, během něhož se ho pokusíme dostat opět do formy, a v průběhu ledna se zabydlí na nové adrese, kterou prozatím neprozradíme," naznačil Daniel Ševčík.

Volné hraní v ulicích několikrát doplnily tancovačky v parku, kdy párům hrál přizvaný muzikant.

„Tyto akce si určitě své nadšené účastníky našly a rádi bychom v nich pokračovali, pokud se piano do altánu v příští sezóně vrátí," doufá organizátor.

Podle Výstaviště Flora Olomouc by tomu nemělo nic bránit. Náměstkyně Naděžda Krejčí označila akci jako úspěšnou.

„Návštěvníci sadů piana opravdu hojně využívali, hlavně v odpoledních hodinách. V převážné většině případů hráli hezky, takže to zpříjemnilo čas strávený v parku i ostatním, takže by se mohlo navázat i v příštím roce. Z mého pohledu bych možná sezonu ukončila o trochu dříve, s chladnějšími dny už bylo piano trochu opuštěné," sdělila Krejčí.

Myšlenku veřejných pian se doposud dařilo udržovat nejen díky spolupráci s výstavištěm Flora, Muzeem umění, kavárnou Na Kopečku, restaurací Fontána a s dalšími jednotlivci, ale i díky podpoře města a dobrovolníků.

Radnice poskytla příspěvek dvacet tisíc korun, za který organizační tým pořizuje vybavení jako zámky, petlice, židle nebo plachty.

„Platíme ladění či opravu nástrojů, stěhujeme je nebo dáváme symbolické honoráře vystupujícím pianistům. Ovšem bez pomoci nadšenců, kteří se spolu s námi věnují pianům dobrovolně ve svém volném čase, bychom se neobešli," řekl Ševčík.