VYBRAT REGION
Zavřít mapu

O pevnůstku bude boj, je o ni zájem

OLOMOUC (DOPLNĚNO O DALŠÍ INFORMACE) - Smělý projekt rekonstrukce a oživení historického areálu olomoucké Korunní pevnůstky z doby Marie Terezie představili nadšenci z občanského sdružení Muzeum Olomoucké pevnosti (MOP).

6.8.2007
SDÍLEJ:

Letecký pohled na Korunní pevnůstku před rekonstrukcíFoto: DENÍK/Jiří Kopáč

Památkově chráněnému komplexu roky chátrajícímu mezi Bezručovými sady a Rozáriem chtějí dát nejen nový kabát, ale také v něm zřídit atraktivní centrum poznání a zábavy. „Zrekonstruovat chceme nejen samotnou pevnůstku, ale i k ní přiléhající cihelné hradby, někdejší vodní příkop na její vnější straně a hliněný val na vnitřní straně a areál propojit s Rozáriem, Botanickou zahradou a Bezručovými sady,“ nastiňuje plány předsedkyně Správní rady MOP Markéta Záleská. V pevnosti chtějí propagovat vojenskou historii města a vnést do ní kulturní a společenský život.

Památka chátrá


Historicky cenné objekty, z nichž budovy barokní prachárny a strážnice jsou památkově chráněny, dostalo město zadarmo od armády v roce 2000. O rok později areál pronajalo Stavebnictví Pospíšil za čtvrt milionu korun ročně. Radnice mu ale nájemné zčásti opakovaně odpouštěla za to, že bude areál udržovat, čemuž se ve smlouvě zavázal. „Sečou trávu a objekt hlídají,“ vysvětlila úlevu podnikateli Jitka Slouková z olomouckého magistrátu.

Rozlehlý objekt však roky chátrá a podle památkářů je jeho současný stav velmi špatný. „Současné využití je absolutně nevhodné. I když strážnice vyhořela a budovy jsou zchátralé, ještě se dá komplex zachránit,“ sdělil Deníku Miroslav Papoušek z olomoucké pobočky Národního památkového ústavu.

Půjde o desítky milionů korun


„Naším cílem je, aby nám byl areál předán do bezplatného užívání. Poté bychom chtěli požádat o jeho bezúplatný převod, protože jedině tak můžeme získávat dotace. Podmínkou jejich poskytnutí je prokázat vlastnický vztah k nemovitosti,“ uvedla členka MOP a exnáměstkyně olomouckého primátora Marcela Hanáková.

Občanské sdružení, které už město požádalo o výpůjčku areálu, odhaduje, že jeho kompletní rekonstrukce přijde na desítky milionů korun.„Již jednáme s konzultanty, kteří se specializují na čerpání dotací ze strukturálních fondů a jsme přesvědčeni, že pro projekt získáme podporu,“ uvedla Záleská. Další finance na záchranu památky chtějí získat ze státního rozpočtu a oslovovat budou i silné sponzory.

Začnou na jaře?


Finance na první práce, zejména vyčištění areálu od náletových dřevin a navezené stavební sutě, již mají předjednány a mohli by se do nich pustit možná již počátkem příštího roku. Na první etapu by se mělo podařit získat finance ze státního rozpočtu, kde o tom chce zákonodárce přesvědčit ministr vnitra Ivan Langer (ODS), který je rovněž členem MOP.

Vedení města bude o využití areálu rozhodovat již brzy, asi ještě o prázdninách. Jeho zástupci si nepřístupný komplex nedávno prošli. „Chtěli jsme jej vidět na vlastní oči, když o tom budeme rozhodovat,“ uvedl primátor Martin Novotný (ODS). Podle něj se o areál hlásí několik zájemců. I současný nájemce Tomáš Pospíšil. Ten to Deníku potvrdil, plány ale nechtěl upřesnit.

„Osobně podpořím řešení, které bude respektovat historickou hodnotu památky a mohlo by znamenat rozvoj turistického ruchu,“ sdělil ČTK Novotný.
„Věříme, že projekt určený veřejnosti a Olomouci prospěšný, který se těší přízni odborníků, město podpoří. Jsme maximálně otevření a do projektu jdeme jen ze zájmu obohatit kulturní život ve městě a dát důstojnou tvář historicky cennému a doposud opomíjenému místu v těsné blízkosti centra města,“ uvedla předsedkyně Správní rady MOP. „Staré zdi zarostlé křovím, kde se scházejí bezdomovci, by se mohly stát prvotřídní atrakcí turistického ruchu ve městě,“ poznamenal místopředseda Správní radyMOPJan Kadlec. Pro projekt se nadchli a chtějí pomoci s jeho uskutečněním představitelé velitelství Společných sil, historici a památkáři i představitelé univerzity.

V první etapě chce společnost vyčistit celý areál včetně korunní hradby, vodního příkopu a hliněných valů. Poté se pustí do záchrany samotných objektů, z nichž nejstarší pocházejí z 18.století. „Do areálu nejsou zavedeny inženýrské sítě, jejichž zbudování přijde nejméně na 25 milionů korun,“ podotkla Záleská. V poslední etapě projektu dá MOP pevnůstce nové využití. V bývalé prachárně chce vybudovat vlastní muzeum pevnosti. „Ve stálé expozici chceme představit, jak pevnost v minulosti vypadala, každodenní život jejích obyvatel, ukázky historické vojenské výstroje a výzbroje,“ vypočítával Kadlec.

Kultura v pevnosti


V budově bývalé strážnice hodlá MOP zřídit informační centrum, které bude propagovat olomouckou pevnost, ale i aktivity v jednotlivých jejích fortech na okraji města. „Jednali jsme s jejich vlastníky a spolupráci jsou otevřeni,“ podotkla Záleská. Nejrozlehlejší objekty pevnosti - dělostřelecké sklady - promění MOP ve volnočasové centrum poznání a zábavy.

„Chceme, aby si návštěvníci mohli nejen prověřit znalosti vojenské historie města, ale využití chceme postavit tak, aby si k nám mohla přijít odpočinout i na půl dne celá rodina. Připravíme například aktivity vycházející z poznatků různých vědních oborů, ale i hry pro rozvíjení motoriky malých dětí,“ naznačila Záleská. Na volném prostranství plánuje MOP umístění hřišť, případně malého amfiteátru pro pořádání historických vojenských a kulturních akcí.

 

 

 

6.8.2007 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

SERVIS

Zdravotnictví - Zdravotnictví Zdravotní sestra 21 300 Kč

Všeobecné sestry bez specializace Dětská sestra, všeobecná sestra. Požadované vzdělání: úso s maturitou (bez vyučení). Nepřetržitý provoz, úvazek: . Mzda min. 21300 kč, mzda max. 32070 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: Pracoviště: U dětského domova č.p. 269, Olomouc., Úplné střední odborné, obor dětská sestra popř. specializace v daném oboru výhodou. Praxe v dětském zdravotnickém zařízení vítána., Zaměstnanecké výhody: Stravování, benefity z FKSP., První kontakt POUZE mailem.. Pracoviště: Dětské centrum ostrůvek, příspěvková organizace, U dětského domova, č.p. 269, 779 00 Olomouc 9. Informace: Ivana Sonnewendová, +420 585 434 935.

Bankovnictví a finanční služby - Bankovnictví a finanční služby Pojišťovací poradce 20 000 Kč

Odborní pracovníci v oblasti pojišťovnictví Finanční a pojišťovací poradce na obchodním místě. Požadované vzdělání: úso s maturitou (bez vyučení). Pružná pracovní doba, úvazek: . Mzda min. 20000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: Pracoviště: Pekařská č.p. 491/9, Olomouc., Co budete dělat:, - Profesionálního poradce/poradkyni na zaběhnutém obchodním místě i mimo něj, - Jednat s klienty a poskytovat jim dobré rady, - Poskytovat následný servis a péči klientům, , Hledáme někoho, kdo…, - Je pracovitý, iniciativní a rád řídí svůj vlastní život, - Chce pomáhat druhým lidem a přitom si velmi dobře vydělávat, - Má přirozené komunikační schopnosti a dovede jednat na úrovni, - Má minimálně SŠ vzdělaní s maturitou, , Co vám můžeme garantovat:, - Stabilní a perspektivní zaměstnání, - Flexibilní pracovní dobu s možností vysokého výdělku, - Zajímavou a kreativní práci, - Prvoroční finanční podporu ve výši 130 000 Kč + zprostředkovatelskou provizi + odměny, - Komplexní zaučení v produktové oblasti a v oblasti jednání s klienty, - Možnost využívat obchodní zdroje a kontakty napříč největší finanční skupinou u nás - ČSOB Group, , Životopis včetně motivačního dopisu zasílejte do 30. 6. 2018 na e-mailovou adresu vlastislav.krnos@obchod.csobpoj.cz. Vybraní uchazeči budou průběžně kontaktováni a pozváni k osobnímu pohovoru. , Kontakt je možný POUZE e-mailem nebo telefonicky.. Pracoviště: Čsob pojišťovna, a.s., člen holdingu čsob - provozovna, Pekařská, č.p. 491, 779 00 Olomouc 9. Informace: Vlastislav Krnoš, +420 725 383 458.

Informační technologie - Informační technologie Specialista výpočetní 18 000 Kč

Specialisté v oblasti prodeje a nákupu informačních a komunikačních technologií Prodejce mobilních telefonů s možností růstu. Požadované vzdělání: úsv. Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 18000 kč, mzda max. 25000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: Pracoviště: Obchodní č.p. 2554/1, Šternberk., Do prodejny MT a příslušenství Mobil Maják v Tescu Šternberk přijmeme pozitivního a ochotného prodejce. Baví vás komunikace s lidmi a v žilách vám koluje obchodnická krev? Uspokojuje Vás dobře odvedená práce a rád/a si vyslechnete pochvaly od klientů? Pak vás tato pozice bude velice bavit., Náplň práce: , Prodej mob. telefonů a příslušenství (obaly, kabely, nabíječky, baterie, power banky atd.), lepení tvrzených skel a fólií, komunikace se zákazníky, příjem a výdej reklamací/servisů, objednávání zboží u dodavatelů, výdej objednaného zboží zákazníkům, práce s pokladním systémem, naskladňování zboží, drobná výpomoc zákazníkům s nastavením telefonů, zálohování dat atd., Požadujeme: , Příjemné a ochotné vystupování, komunikační schopnosti na vysoké úrovni, schopnost rychle se učit, dobrou znalost práce s počítačem a vyhledáním na internetu, pokročilou orientaci v oblasti mobilních telefonů, pozitivní přístup., Nabízíme: , Nástupní plat 18.000 - 25.000 Kč podle zkušeností + bonusy za výsledky. Po zkušební době odměna formou procent ze zisku, práci na hlavní pracovní poměr, možnost růstu na pozici vedoucí/ho prodejny., O nás:, Jsme rostoucí firma se startupovým duchem plná mladých lidí, vyznáváme férový přístup k zákazníkům a práce nás baví. Zakládáme si na přátelských vztazích s klienty i uvnitř firmy., První kontakt je možný POUZE telefonicky nebo mailem.. Pracoviště: Codaruina s.r.o. - prac. šternberk, Obchodní, č.p. 2554, 785 01 Šternberk 1. Informace: Miroslav Hoza, +420 777 023 637.

Doprava a logistika - Doprava a logistika Řidič nákladního automobilu 12 100 Kč

Řidiči nákladních automobilů, tahačů a speciálních vozidel Řidič kamionu. Požadované vzdělání: základní + praktická škola. Pružná pracovní doba, úvazek: . Mzda min. 12100 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: Požadujeme platný řidičský průkaz skupiny B, C1, C, D, D1, BE, C1E, CE, D1E, DE. Dále požadujeme znalost ukrajinštiny., Své životopisy zasílejte na výše uvedený email!. Pracoviště: Egt express cz s.r.o., Olomoucká, č.p. 1001, 783 53 Velká Bystřice. Informace: Jana Václavková, .


DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Ilustrační foto

Flora láká na Veletrh sportovních klubů. Těšte se i na autogramiádu hvězd

Likvidace následků tragické nehody mezi Lipinou a Horní Loděnicí
1 3

Motorkář se čelně srazil s náklaďákem. Na místě zemřel

Jsem trochu detailista. Ambice nezastírám, říká trenér Janotka

Dorostence olomoucké Sigmy čeká v příští sezoně nabitý program. Vedle domácí soutěže si zahrají také UEFA Youth League, mládežnickou obdobu Ligy mistrů. Tým povede Tomáš Janotka.

Jak se žije ve Vesnici roku. Speciální díl ze Šumvaldu

V tištěném Olomouckém deníku bude v pátek 22. června další díl seriálu Jak jsme žili v Československu. Tentokrát výjimečně představíme obec Šumvald, která vyhrála první místo v krajském kole Vesnice roku 2018.

SEFO je podle Babiše "skutečně jedinečné". Chce jej podpořit

Slova podpory směrem ke Středoevropskému fóru (SEFO), projektu Muzea umění Olomouc, zněla ve středu z úst premiéra Andreje Babiše. Ten spolu s několika ministry navštívil Olomoucký kraj. Muzeum také kvůli plánované stavbě odpoledne osobně navštívil.

Kráska z Íránu, Maroka nebo jihu Evropy? Vyberte nejhezčí fanynku skupiny B

Fotbalové mistrovství světa v Rusku neprovázejí jen nádherné útočné akce a góly, ale i krásné ženy na tribunách či ve fanzónách. Do konce června vám budeme nabízet nejsympatičtější fanynky týmů z každé skupiny. Můžete hlasovat pro vaši favoritku, vítězky pak postoupí do finále, v němž se „utkají“ o pomyslný titul Miss šampionátu.

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT