Pokud by úprava zákona prošla parlamentem, EET by se na malé podnikatele nevztahovala. ¨
Zastupitele ale lidé nepřesvědčili. Stejné téma už totiž navrhl Liberecký kraj a do Poslanecké sněmovny by tak šlo stejné téma znovu.
Archy s podpisy odevzdané před letními prázdninami na hejtmanství čítaly 1345 jmen.
Jelikož jich bylo přes tisícovku, museli se požadavky petice zabývat krajští zastupitelé. Jednali koncem září.
„Podle platného zákona mají i drobní živnostníci podléhat povinné evidenci tržeb, která je ovšem pro řadu oborů technicky nerealizovatelná či zbytečná. Žádáme, aby tito živnostníci byli z povinnosti vyňati a aby je náš kraj v žádosti podpořil," apeloval petiční výbor. Chce, aby se povinnost týkala pouze plátců DPH.
Vyplatí se dál podnikat?
Petice má podporu i u těch, kteří ji podepsat nestihli.
„Plateb je hodně a už teď jedeme na minimum. Nový kotel, poplatky za rozhlas a televizi, k tomu narostly kontroly. Každý výdaj zvažujeme, zařízení jsme proto zatím nepořídili," řekla Bronislava Švédová z restaurace Mušárna v části Dolních Studének na Šumpersku.
Nákup pokladny nebo chytrého telefonu, tiskárny a připojení k internetu odhaduje na pět až na sedm tisíc korun.
„Přes zimu zavíráme, tak zvažujeme, jestli se vůbec vyplatí dál podnikat. Jak to například bude s placením za připojení pokladen k internetu, když nebudu mít půl roku otevřeno? Nikdo mi to nepozastaví," dodala podnikatelka.
Podle Radima Sršně (STAN) z petičního výboru zhruba pětina živnostníků přemýšlí, že skončí.
„Vyspělé země malé a střední podnikatele podporují, u nás ne. Co budou dělat v obcích v Jeseníkách, kde není signál? Co hasiči, sokoli, fotbalisté? Povede to akorát ke vzniku garážových hospod," vystoupil před krajskými zastupiteli.
Hejtman: Petici podporujeme, ale…
Podporu mu vyjádřilo 45 z 51 přítomných, zákonodárnou iniciativu ale politici nevyužili.
„Petici podporujeme, nicméně stejný návrh novelizace zákona už do parlamentu podal Liberecký kraj. Rada Olomouckého kraje je přesvědčená, že opakovat stejný krok nemá cenu," sdělil hejtman Jiří Rozbořil (ČSSD), proč schválení zastupitelstvu nedoporučil. Navíc nechce sněmovnu zatěžovat a brzdit.
Stejná petice se podepisovalo v různých krajích. Ve sněmovně navíc leží podobný návrh opozičních poslanců z TOP 09.
„Vzhledem k tomu, že časově předcházelo iniciativě Libereckého kraje předložení návrhu novely zákona skupinou poslanců, bude patrně věcně problematika sněmovnou řešena v rámci projednání návrhu skupiny poslanců," dodává důvodová zpráva předložená zastupitelům krajskou radou.
Nevykázané příjmy: prý 170 miliard ročně
Poslanecký návrh leží na vládě, iniciativu z Libereckého kraje budou řešit poslanci na schůzi začínající v úterý 18. října.
Zákon o evidenci tržeb má Finanční správě pomoci s větší efektivitou daňových kontrol.
Podle Českého statistického úřadu dosahují nevykázané příjmy v České republice zhruba 170 miliard korun ročně.
Od letošního prosince začne EET platit pro ubytovací a stravovací služby, od března 2017 pro maloobchod a velkoobchod.
O rok později se přidají například svobodná povolání, doprava, zemědělství a v červnu 2018 vybraná řemesla a výrobní činnosti.