Podnětem k vytvoření petice byl zelený stánek s občerstvením na tržnici vedle Základní školy svaté Voršily, který je podle autorů podpisové akce pravidelně obležený konzumenty alkoholu.

Ti údajně často obtěžují právě školáky a chtějí po nich i peníze.

„Podnět k vytvoření petice vzešel od rodičů dětí, které navštěvují naši školu. Opilí lidé, kteří stojí u stánku a obtěžují naše žáky, mi vadí. Navíc si myslím, že by s tím město mělo něco dělat. Například u tržnice, což je dost frekventovaný dopravní uzel a vystupuje zde řada turistů, je první, co návštěvník uvidí, špinavá a opilá individua, která ještě žebrají,“ kostatoval Zdeněk Navrátil, ředitel Základní školy svaté Voršily v Olomouci.

Zelený stánek s občerstvením u školy svaté Voršily vedle tržnice

Iniciátorkou petice je jedna z maminek, která má potomka na této škole. Požaduje v ní, aby se nesměl u základních škol konzumovat alkohol, nebo aby radnice schválila vyhlášku o zákazu pití alkoholu na veřejnosti.

„Děti se dennodenně setkávají u školy s nevhodným morálním příkladem, protože zde vidí opilce, kteří se scházejí u zeleného stánku na tržnici. Ti je slovně napadají a chtějí po nich peníze. Nelíbí se mi to, a proto jsem petici sepsala,“ vysvětlila Alice Kouřilová.

Petici umístila v ředitelně základní školy, kde ji může kdokoli podepsat. S radnicí už prý iniciátorka mluvila, to ale odmítlo její podnět s tím, že nechce omezovat podnikání a obchod ve městě.

„Když jsme podala podnět na radnici, tak mě odbyli. Rozhodla jsem se proto, že vytvořím žádost, kterou podpořím podepsanými petičními archy. Tím už se budou muset zabývat,“ poznamenala Kouřilová.

Zelený stánek s občerstvením u školy svaté Voršily vedle tržnice

Inkriminovaný stánek je umístěný hned vedle školy a údajně se u něj schází se pravidelně parta, která od rána popíjí alkohol.

Nájemce stánku Martin Šmíd na otázku, zda mu nevadí, že tam lidé pijí a obtěžují děti, vyjádřil takto:

„Alkohol jim sice nalévám, ale když jsou opilí, tak je vykážu pryč. Pokud jsou vetší problémy, ihned volám policii. O obtěžování dětí nic nevím,“ řekl Šmíd.

Jste pro vyhlášku omezující v Olomouci popíjení na veřejnosti?
Hlasujte v naší anketě v pravém sloupci.

Pod dohledem kamery strážníků

Městský pozemek, na kterém stánek stojí, je pronajatý na dobu neurčitou s tříměsíční výpovědní lhůtou. To, že by stánek byl v neustálem obležení opilců olomoucký magistrát odmítá.

„Občas se tam konzumenti alkoholu vyskytnou, a to nás samozřejmě vůbec netěší, ale podle našich zjištění sama majitelka stánku si chodí situaci kontrolovat. Nevylučuji ale, že si radní nechají situaci v Aksamitově ulici aktuálně vyhodnotit a na základě toho pak rozhodnou o pokračování nebo ukončení pronájmu pozemku,“ uvedl tiskový mluvčí radnice Ivan Rašťák.

Aksamitova ulice je pod trvalým dohledem bezpečnostní kamery z křižovatky u tržnice, která je každé ráno také pod dohledem městské policie.

„V případě narušení veřejného pořádku jsou strážníci připraveni zakročit,“ ujistil Rašťák.

Na třídě Svobody

Vyhlášku proti popíjení nechystají

Olomoucká radnice se k případné vyhlášce o zákazu popíjení na veřejnosti staví již několik let odmítavě. Městští strážníci mohou podle vedení města pijáky z turisticky atraktivních míst vyprovodit i bez předpisu.

„Strážníci by mohli podle takové vyhlášky problémové osoby pouze pokutovat za konzumaci alkoholu, přitom je velmi nízká pravděpodobnost, že z nich peníze vymůžou. V případě konkrétního narušování veřejného pořádku, například obtěžování ostatních občanů žebráním, umožňuje strážníkům vykázání takových osob z příslušného prostranství už současný zákon bez ohledu na platnost vyhlášky o zákazu konzumace alkoholu,“ vysvětlil Rašťák.

V ostatních městech na Olomoucku – v Litovli, Šternberku i v Uničově vyhláška zakazující ppopíjení na určených kístech platí. Většinou jsou s ní občané i strážníci spokojeni.

Podle mluvčího radnice magistrát jejich zkušenosti sleduje.

„Zatím vyhlášku neplánujeme, ale sbíráme zkušenosti ze sousedních měst,“ poznamenal Rašťák.