Na místě našli zbytky rozmočené návnady.

Na stejné místo vyjížděli na pomoc labutím i vloni. Na břehu našli mládě s ostříhanými křídly.

Na to, že s mladými labutěmi není něco v pořádku, upozornil ochranáře jejich spolupracovník ze Šternberku, jenž pravidelně jezdí do Želechovic přikrmovat a pozorovat labutě.

„V pátek volal, že se mu labutě nelíbí. Jedno si vzal domů a my jsme mládě ještě ten den převezli do záchranné stanice,“ popisoval Ondřej Csik, vedoucí pateřínské záchranné stanice.

V pondělí odpoledne, když se přihnaly silné bouřky, přišla ze Želechovic další zpráva. Muž našel na rybníku otrávené mládě, které ještě žilo.

„Nato volal, že je po něm. Když jsme přijeli v bouřce k rybníku, popadli jsme mrtvé mládě a posbírali zbytky rozmáčené návnady, která ležela u labutě. Museli jsme rychle pryč, nemohli jsme riskovat, že nás zabije blesk,“ líčil Ondřej Csik.

Pět mláďat v tu chvíli ještě žilo. Dospělý pár byl v pořádku a podle ochranářů nejevil žádné známky otravy.

„V úterý tři mladé labutě uhynuly. Včera jsme jeli pro poslední dvě, z nichž jedno mládě uhynulo na stanici a druhé stále žije, ale jeho stav je špatný,“ ukazoval malátnou a pohublou labuť.

Otravu potvrdil veterinář

Labutě prohlédl veterinář, který podle ochranářů potvrdil, že se jedná o otravu. Jed účinkoval postupně.

„Jedno mládě je z toho určitě venku. Tomu druhému dáváme speciální výživu, vitamin K a kúru na očištění od toxických látek. Zítřek rozhodne,“ uvedl ve středu odpoledne.

Ochranáři se obrátili na odbor životního prostředí uničovského městského úřadu i obyvatele Želechovic.

„Spolupracujeme s nimi a snažíme se ohlídat dospělé labutě,“ prohlásil Csik.

Podle něj to totiž není poprvé, kdy někdo zaútočil na želechovickém rybníku. Na místě pomáhali labutím i vloni.

„Byl jsem přivolán k několika labutím. Byly slabé, vypadaly špatně, ale na stanici se brzy zotavily a mohli jsme je vypustit zpět na vodu,“ vzpomínal.

Další případ byl ovšem krutý i pro ochranáře, který se setkal s bezpočtem týraných a zraněných zvířat.

„Na stejném místě, kde bylo letošní uhynulé mládě, byla mláďata s ustřiženými křídly,“ uvedl Csik.

Ochranáři nemyslí, že na labutě útočí někdo z místních obyvatel.

„Mají je rádi. Na rybník se chodí koupat, krmí je a sami je začali hlídat, když se dozvěděli co se děje,“ zamýšlela se Petra Faksová z pateřínské záchranné stanice.

Kdo útočí na labutě? 

„Bude to někdo přespolní. Ale kdo! Důkazy nemáme,“ dodala pracovnice stanice.

Společně s místními a amatérskými ochránci přírody se chtějí na lokalitu ještě více zaměřit poté, co dospělým ptákům vrátí přeživší mláďata. Zhruba za měsíc.

„Věříme, že i druhé labutě boj vyhraje. My pak spojíme síly a uděláme vše, abychom je ochránili, případně přistihli toho, komu labutě na rybníku v Želechovicích vadí natolik, že je zabíjí,“ uzavřel Csik.

S brutálním útokem na labutě se ochranáři z Pateřína setkali letos počátkem dubna, kdy se pachatel zaměřil na pár labutí hnízdící na rybníku mezi Hynkovem a Příkazy.

Samici se podařilo uniknout a zraněná se vrátila na hnízdo s vejci. Samce našli místní podřezaného na břehu. Ochranáři se snažili zraněnou labuť zachránit, ale po pár dnech zahynula. Vejce podsadili pod kachnu a husu a doufali, že aspoň mláďata zachrání. Nepodařilo se.