„V účinkujících sólistech se zrcadlí váha a prestiž, které se olomoucký festival ve světě těší. V rámci tradičního počtu pěti koncertů tak vystoupí varhaníci z pěti zemí, kteří již zavítali na kůry slavných kostelů a katedrál v Londýně, Turíně, Paříži či ve Vídni,“ láká na hudební zážitek ředitel Moravské filharmonie Olomouc (MfO) Jonáš Harman.

Zahajovací koncert je naplánován na čtvrtek 3. září od 19 hodin. Za doprovodu Žesťového souboru MfO vystoupí sám dramaturg festivalu Karel Martínek, který patří mezi nejlepší tuzemské improvizátory.

Držitel prestižní ceny Grammy a jeden z nejžádanějších amerických varhaníků Nathan J. Laube potěší olomoucké publikum 7. září. O dva dny později se účastníci koncertu mohou těšit na transkripce skladeb ruských skladatelů v podání Timura Chaliullina, který nevynechá ani vlastní tvorbu. 14. září se jako hráč na varhany i cembalo představí Bernhard Klapprott z Německa.

Dubois z Paříže

Tečku za letošním festivalem udělá titulární varhaník pařížské katedrály Notre-Dame Vincent Dubois, který program zakončí symbolicky vlastní improvizací na jméno Louis Vierne. Právě ve znamení tohoto významného francouzského skladatele a varhaníka, který 37 let také zastával místo titulárního varhaníka katedrály Notre-Dame, se letos Mezinárodní varhanní festival v Olomouci ponese. V říjnu totiž uplyne 150 let od jeho narození.

„Z děl Louise Vierna si vyslechneme Katedrály a Najády z 24 fantazijních kusů op. 55, Měsíční svit z 24 fantazijních kusů op. 53, výběr z Varhanní symfonie č. 1 d moll op. 14 a výběr z Varhanní symfonie č. 6 h moll op. 59,“ vyjmenovala mluvčí Moravské filharmonie Andrea Pitronová.

Antonín Schindler jako zakladatel

Ještě jedno významné jméno ale organizátoři v rámci tradiční akce připomenou. Konkrétně profesora Antonína Schindlera, který se zásadním způsobem v roce 1969 zasloužil o vznik varhanního festivalu v Olomouci a také o jeho mezinárodní reputaci. Mimo jiné byl také hybnou silou kulturních aktivit na Olomoucku.

„Jako muzikolog a varhaník se například zasadil o instalaci mnoha varhan a zvonů v regionu či v 60. letech o rozsáhlou rekonstrukci Englerových varhan v chrámu sv. Mořice. V neposlední řadě byl spoluzakladatelem a následně členem Moravské filharmonie Olomouc,“ zdůraznila Pitronová. Antonín Schindler zemřel 9. září 2010.

Program jednotlivých koncertů je k mání na webu olomoucké filharmonie, stejně jako vstupenky za 70 a 150 korun. Ty lze zakoupit také v informačním centru na Horním náměstí. Kromě lístků na jednotlivá vystoupení je v prodeji rovněž permanentka na všechny festivalové koncerty. Základní stojí 490 korun, při uplatnění některé z vybraných slev zákazník zaplatí 249 korun. (ber)