Zároveň chtějí kvůli častému zneužívání vyškrtnout vjezd aut v režimu „zásobování potravinami“. Záměr ještě musí projít povolovacím procesem. Nová regulace by mohla začít platit kolem poloviny letošního roku.

Chystaná změna na Horním náměstí:

IZS, MMOl, TSMO, MPO: 0-24 h
cyklisté: 0-24 h
taxi: 18-11 h (nyní platí 0-24 h)
dopravní obsluha: 18-9 h (nyní platí 18-10 h)

„Najít rovnováhu v nastavení dopravního režimu na Horním náměstí tak, aby byla zajištěna obsluha provozoven, ale zároveň bylo historické centrum města klidné, tak jak by si zasloužilo, není vůbec jednoduché,“ uvedla k připravované změně náměstkyně primátora pro dopravu Miroslava Ferancová.

Vstup do Zoo Olomouc. Ilustrační foto
Vstupné do olomoucké zoo zdražuje. Kolik se platí jinde?

Město podle náměstkyně nechce znepříjemňovat život majitelům provozoven.

„Úpravou režimu chceme dopravu v centru přes den zklidnit a zejména zamezit zneužívání některých režimů povolení a také bezdůvodným průjezdům přes náměstí, kterými si mnozí jen zkracují cestu,“ vysvětlila Ferancová.


Nahrává se anketa ...

Režim "potraviny" mnozí zneužívají

Nově by taxíky mohly na Horní náměstí zajíždět pouze v době mezi 18:00 a 11:00, nyní mohou po celý den. Dopravní obsluha bude mít podle chystaných pravidel zkrácený interval o hodinu na 18:00 až 9:00.

Z povolení k vjezdu na Horní náměstí chce radnice úplně vyškrtnout režim „potraviny“, který v současnosti povoluje vjezd v době mezi 12. a 14. hodinou.

„Velice často bohužel dochází ke zneužívání tohoto režimu lidmi, kteří si během oběda dělají z Horního náměstí parkoviště,“ poukázala náměstkyně Ferancová.

Mimo vyznačené časy v jednotlivých režimech mohou na Horní náměstí vjíždět pouze majitelé karet k povolení vjezdu do pěší zóny.

Sloup Nejsvětější Trojice na Horním náměstí v Olomouci
Dlouhá oprava Trojice začne na jaře. Jak bude řešené lešení

Omezí i vjezd na Dolní?

Záměr vedení města upravit dopravní režim na Horním náměstí musí po zpracování projít všemi povolovacími legislativními procesy a po uplynutí správních lhůt může nově nastavený režim začít platit. To vše by se podle vedení města mělo odehrát ještě v průběhu první poloviny letošního roku.

Radnice se chce v budoucnu také podívat na stávající dopravní režim na sousedním Dolním náměstí a v lokalitě Na Hradě v historickém jádru.

„V nejbližší době by se pravděpodobně na pořad jednání ke zvážení úpravy dopravního režimu měla dostat také méně přísná část pěší zóny v centru, tedy oblast Dolního náměstí a Na Hradě. Tam nyní platí povolení vjezdu pro vozidla IZS, MMOl, TSMO, MPO, cyklisty, taxislužby i dopravní obsluhu v rozsahu 0-24 h,“ informovala mluvčí magistrátu Jana Doleželová.

Z Olomouce na Přerov vyrůstá dálnice. Stavba úseku D55 Olomouc - Kokory jde podle plánu. Na snímku zářez poblíž Strejčkova lomu, 29. února 2024
Stavba D55 razí cestu z Olomouce na Přerov. Takto teď vypadá