„Byli bychom rádi, pokud by se do Denisovy a Pekařské ulice vrátily zákazové značky tak, jak tomu bylo ještě před jejich rekonstrukcí. Řidiči totiž nerespektují stávající značení, a navíc se tu zvyšuje frekvence projíždějících aut,“ uvedla tisková mluvčí olomouckých strážníků Lenka Prošková.
„Pokud srovnáme předchozí stav s tím dnešním, musíme konstatovat, že zákaz se nám jeví jako mnohem bezpečnější řešení,“ pokračovala Prošková.
S její názorem souhlasí také náměstek primátora Jiří Martinák (ODS).
„Obracejí se na nás Olomoučané, kteří upozorňují na neutěšenou dopravní situaci v těchto místech. Od otevření Denisovy a Pekařské ulice jsme však i sami sledovali dopravu a chování řidičů. Pěší zónu řidiči nevyužívají, tak jak si představujeme. Tyto ulice jsou poměrně úzké a současně tudy vedou i tramvajové koleje, což samo o sobě působí na obyvatele dojmem, že jde spíš o klasickou komunikaci, než o pěší zónu. Mnozí řidiči se podle toho i chovají,“ uvedl náměstek Martinák.
Někteří Olomoučané by změnu značení ocenili. „Se zákazem vjezdu plně souhlasím. Sama bych sem žádna auta nepouštěla. Řidiči totiž jezdí jako blázní a nedodržují dvacetikilometrovou rychlost, která je v pěší zóně povolena,“ uvedla Martina Pospíšilová, která v této části města bydlí.
Ovšem ne každému stávající stav vadí.
„Bydlím v Denisově ulici, ale výraznějšího provozu jsem si ani nevšimla. Nevadilo by mi proto, pokud by se zachoval současný stav. I když řidiči nebudou moci do těchto ulic vjet, pěší se budou muset tak jak tak vyhýbat tramvajím,“ uvedla Michaela Hladišová.
Červeně lemovaná zákazová značka podle Martináka na řidiče psychologicky působí silněji než tabule, která informuje o vjezdu do pěší zóny.
„Rada města proto tento týden pověřila příslušné odbory magistrátu, aby předložily návrh řešení této situace. Jednou z variant je i to, že se v následujících měsících vrátíme k původnímu modelu a tyto ulice opatříme značkami, které budou do obou ulic zakazovat vjezd osobním a nákladním automobilům kromě dopravní obsluhy,“ přiblížil Martinák.
Jaký režim v těchto ulicích magistrát nastaví by mělo být jasné do prázdnin.
„V současnosti zvažujeme, jestli se přikloníme k podobnému modelu, jaký funguje na Horním náměstí a zásobování bude mít vyhrazenou denní dobu, kdy se k obchodů dostanou, nebo jestli se rozhodneme pro jiné řešení. Našim cílem je však jednoznačně to, aby se podmínky pro průjezd těmito místy zpřísnil,“ doplnil tiskový mluvčí olomoucké radnice Ivan Rašťák.
Svůj hlas můžete vyjádřit v anketě v pravém sloupci nebo svůj názor připojit v diskusi pod článkem.