„Je to asi deset či patnáct procent klientů. I když my se orientujeme spíš na výrobu, například na strojírenský nebo potravinový průmysl, takže pak záleží na lidech, zda jsou schopni tuto práci zvládnout. Na seniory je ale bezvadný spoleh,“ uvedla Michaela Švarcová z personální agentury Star People v Olomouci.

close zoom_in „Většinou nemají o práci konkrétní představu, chtějí hlavně pracovat. Tedy pokud nemají nějaké zdravotní omezení, třeba že by jim vadil chlad nebo průvan a pak fyzická zátěž,“ dodala.

Podle Ivony Veverkové z dalšího personálního poradenství Index Plus by senioři rádi pracovali například na vrátnici. „Tam mohou sedět a odpočívat. Přece jen, když už mají vyšší věk, nemohou dělat těžší práci. Chodí za námi lidé v jakémkoli důchodovém věku,“ uvedla Veverková.

I přesto, že úřady práce seniory nevedou ve své evidenci, je možné, že vhodnou práci důchodci najdou právě na úředních vývěskách. Úřady nabízejí i místa na zkrácený úvazek.

„Senioři jsou ochotni pracovat i za nižší mzdu, nemusí živit rodinu a mají to jako přivýdělek. Jsou rádi, když práci dostanou, takže jsou loajální, výkonní zaměstnanci. Ale záleží od každé profese,“ uvedl Jaroslav Mikšaník z olomouckého úřadu práce.

close zoom_in O práci při důchodu ví své paní Anna Kocveldová z Olomouce. Ta je už téměř třináct let v důchodu a stejně tak dlouho si přivydělává ranním roznosem tisku předplatitelům.

„Je to pro mě sport, ale nějaké peníze k důchodu jsou dobré. Když máte sedm tisíc důchodu, tak to při dnešní výši cen není žádný šlágr. Není to nijak velká částka, ale můžu si tak přilepšit,“ řekla důchodkyně, která denně vstává ve tři hodiny.

„Nachystám noviny podle předplatitelů, poskládám je a pak to roznesu po ulicích. Vyjíždím o půl páté a přijedu domů v osm hodin. Už to ale nejde, jak šlo dřív, letos jsem toho už i chtěla nechat. Začíná mě to zmáhat, jezdím na dvakrát a jeden rozvoz váží okolo deseti kilo,“ dodala šestašedesátiletá žena.