Nejvyšší příspěvek pro jednoho žadatele činí 500 tisíc. Stejně jako v předchozích letech, na peníze nakonec dosáhl jen každý třetí žadatel. "Celkové požadavky přesahovaly třicet milionů," potvrdil náměstek hejtmana Pavel Horák(KDU- ČSL). S nejvyšším příspěvkem může počítat zámek v Hustopečích nad Bečvou, stejně jako manželé Ivanovi ze Zlatých Hor, kteří opravují měšťanský dům na náměstí Svobody. Z církevních staveb dostanou nejvyšší dotaci kostely ve Štěpánově, v Chudobíně, ve Slatinicích, v Uničově nebo také bazilika na Svatém Kopečku.

Další finance směřují na podporu drobných památek. Jedná se především o boží muka, kapličky a památky místního významu, mezi nimiž je i sousoší sv. Josefa za obcí Dub nad Moravou nebo křížová cesta v Travné. Celková podpora v tomto programu dosáhla 2,8 milionu korun. Jak potvrdil Horák, podpora památek je letos asi o 1,5 milionu korun vyšší než vloni. Poprvé chce letos hejtmanství investovat i do živé kultury a podpoří i festivaly i pořádání kulturních akcí. Například festival Karla Ditterse v Javorníku, jazzový festival v Přerově nebo Divadelní Floru, která dostane rekordních 1,8 milionu korun.

"Přihlásilo se nám 139 pořadatelů a 106 z nich dostane podporu," komentoval rozhodnutí zastupitelů Horák. Přestože kraj dá letos do kultury a památek téměř pětadvacet milionů korun, nestačí to. "Zanedbanost je na úrovni, která přesahuje možnosti kraje," uzavřel náměstek Horák.