Přesunula by se sem z Litovle Speciální základní škola profesora Václava Vejdovského pro zrakově postižené a olomoucké Tyflocentrum. „Máme pozemek na výstavbu, je hotový projekt, vyřízené stavební povolení, územní rozhodnutí. Vše je hotovo. Teď čekáme na grantovou výzvu od Evropské unie,“ řekl náměstek hejtmana Olomouckého kraje Pavel Sekanina.

„O tomto projektu jednáme už od roku 1999 a je pro nás ve vzdělávání prioritou číslo jedna. Je to velký úkol svým rozsahem i finančně. Měl by zahrnovat nejen výstavbu školy, ale i vzdělávací centrum pro zrakově postižené,“ uvedl Sekanina. Věří, že projekt podají ještě do konce tohoto roku. „Všichni si přejeme, aby už v roce 2008 stavba začala, a nevidím v tom velký problém. Možné je i spolufinancování z rozpočtu Olomouckého kraje,“ řekl náměstek Pavel Sekanina.

Peníze na hlavní část projektu by šly z fondů Evropské unie. „Ale máme třímiliardový úvěr od Evropské investiční banky. Jsem přesvědčen o tom, že i tento úvěrový zdroj bychom mohli využít na spolufinancování objektu a zřejmě jej v první fázi budeme muset využít. Dalším možným zdrojem spolufinancování je pak státní rozpočet,“ uvedl Sekanina. Stavba vzdělávacího centra pro nevidomé a slabozraké má dvě fáze. První by měla stát přibližně 200 milionů korun a jejím nosným bodem je výstavba školy pro zrakově postižené a ubytování. Kromě toho sem bude patřit i budova pro olomoucké Tyflocentrum. Náklady na druhou etapu se pohybují kolem 100 milionů korun.

„Kdyby se to povedlo, byli bychom samozřejmě rádi. Prostory, ve kterých teď jsme, jsou nevyhovující. Je to bývalý úřad, budova nám nepatří a není tady žádné zázemí,“ uvedl Jiří Müller, ředitel speciální Základní školy profesora Václava Vejdovského v Litovli. „Myslím si, že pro další rozvoj, péči a vzdělávání zrakově postižených je výstavba centra určitě nezbytná,“ dodal ředitel.