Bez dárců to nejde, říkají kněží. Za kým ale pořád chodit, když kamarády podnikatele, s nimiž kdysi ministrovali, obešli nedávno? Často nezbývá, než sáhnout do vlastní kapsy. Podle farářů je zcela běžné, že část, nebo dokonce celý plat v případě nejstarších kněží, putuje na rekonstrukce kostelů.

„Když žili rodiče, přispíval jsem jim. Zemřeli a já nemám než ten kostel, kam investuji. Žiji z důchodu a plat dávám na opravu kostela. Za ty roky je to už několik stovek tisíc korun,“ popisoval čtyřiasedmdesátiletý farář z Olomoucka. Jméno si nepřál zveřejnit.

„Nedělám nic výjimečného,“ zakroutil hlavou kněz. Tři kostely, které na Olomoucku spravuje, jsou v dobrém stavu. „Co se neopravilo, snad zvládnu letos,“ plánuje. Kde shání další peníze?

„Kolegové z finanční rady mi říkají, že by mě chtěli mít doma za ekonoma a kde že to pořád peníze beru. Tak jsem jim to tajemství prozradil: ve sklepě na ně mám tiskárnu,“ zažertoval. Nashromáždit peníze, například na generální opravu fary, je podle něj někdy nad lidské síly.

Čas od času přispějí místní podnikatelé a objeví se sponzoři. Někdy poskytne příspěvek obec. Vše ale záleží na „šikovnosti“ faráře a jeho kontaktech. „Obcházím kamarády, někdy uspěji, jindy ne. Nedávno přijel známý a dal mi obálku - je z něj úspěšný podnikatel - nebylo slušné otevřít ji před ním, tak jsem poděkoval a až jsme se rozloučili, nahlédl jsem do ní a napočítal pětačtyřicet tisíc korun. I to se stane. Ale spíše výjimečně,“ popisoval farář.

To, že kněží na opravu kostelů dávají peníze, potvrzuje i olomoucký farář Antonín Basler, který spravuje chrám svatého Michala v Olomouci a zároveň bystročický kostel.

„Je běžné, že sami přispíváme penězi na opravu kostela. Lidí do kostela nechodí tolik a nemůžeme po nich chtít, aby dávali tisíce. Běžná sbírka u Michala, kam chodí v neděli asi 120 lidí, je kolem čtyř tisíc, a když se sbírá na opravy kostela, tak je to kolem šesti tisíc. V některých měsících jsou sbírky i na společné účely, takže už sbírku na opravu kostela nedávám. Co ale chcete za vybrané peníze opravit? Není jiné cesty než podávat granty, hledat sponzory a snažit se,“ uvedl Basler.

Například jeho kostel v Bystročicích byl v havarijním stavu. Podobně na tom byl i chrám svatého Michala.

„Kostel v Bystročicích byl na spadnutí. Statiku jsem tam opravil během dvou let za půl milionu korun. Peníze se podařilo sehnat přes arcibiskupství z peněz ministerstva, které dává část peněz na opravy - komise na arcibiskupství pak rozhodne, která farnost peníze dostane. Samozřejmě počet těch, kteří žádají, stonásobně převyšuje to, co mohou rozdělit,“ řekl farář.

„Pak zemřel jeden devadesátiletý obyvatel Bystročic a odkázal veškerý svůj majetek na opravu kostela. Jsou to skoro dva miliony a díky tomu jsme už téměř za milion a půl kostel opravili. Hotový by měl být letos,“ dodal.

Petra Pášová, Daniela Tauberová