„Penicilin máme. Dnes jsme ho dostali,“ vytahuje ze šuplíku balení základních penicilinových tablet Petra Demlová, vedoucí lékárny v Olomouci Na Šibeníku.

„Ideální na angínu, na streptokoka. Ale máme ho jen pro dospělé, sirup pro děti pořád není. Jen širokospektrý Amoksiklav, ale ten je na obyčejnou angínu zbytečný,“ dodala.

Ilustrační foto
Mohutná vlna spály a angíny v Olomouckém kraji. Stovky expertů míří na Hanou

Každá lékárna v Česku v pondělí nebo v úterý dostala v průměru 20 balení penicilinu. Podle velikosti lékárny - menší obdržely od distributora jednotky balení, větší 40 krabiček.

Poslední dodávky do Česka by měly pomoci vyřešit nedostatek antibiotik. Záležet bude na nemocnosti a na tom, jaká antibiotika lékaři předepisují.

V Olomouckém kraji evidují epidemiologové ve 40. kalendářním týdnu oproti předchozímu vzestup celkové nemocnosti u akutních respiračních infekcí včetně chřipky o 23 procent.

„Celková nemocnost činila 1 007 případů na 100 000 obyvatel. Nejvyšší nemocnost je hlášena v okrese Prostějov (1 259), nejnižší v okrese Jeseník (458),“ informovala v pátek Krajská hygienická stanice Olomouckého kraje .

Nejvyšší nemocnost byla ve věkové skupině dětí do pěti let.

Sršeň asijská.
Sršeň asijská na Hané? Tady je MAPA předpovídající vhodné podmínky v ČR

Vzhledem k nárůstu pacientů s nachlazením je podle vedoucí lékárny problém s výpadkem Pamyconu.

„Tyto kapky do nosu bohužel nejsou. Tedy běžné lékárny jej nemají, v nemocniční lékárně jej měli,“ dodala lékárnice.

Problém s distribucí léčiv do menších lékáren by měla vyřešit novela zákona o léčivech. V tomto týdnu bude ve druhém čtení projednána Poslaneckou sněmovnou. Mimo jiné dá Ministerstvu zdravotnictví a Státnímu ústavu pro kontrolu léčiv nové nástroje, jak minimalizovat dopady výpadků léků na pacienty.