Vstupní screening v KACPU zahrnuje základní vyšetření a sleduje primárně vyloučení infekčního onemocnění a akutního problému, například interního onemocnění.

„U dětí se setkáváme s tím, že jsou často dehydratované, mají bolesti v krku či trávicí potíže,“ sdělila Olomouckému deníku Petra Vladyková z Českého červeného kříže, který vstupní filtr v KACPU zajišťuje.

U běženců je podle ní patrné, že jsou vyděšení, mají strach. Někteří potřebují už na místě péči psychologa, který je v centru denně k dispozici.

Krajské asistenční centrum pomoci Ukrajině v prostorách Hanáckých kasáren v centru Olomouce, březen 2022
Olomouckým KACPU prošly již 4 tisíce uprchlíků, pomohlo i přetíženým Čechám

Některé děti už během prvních dnů na Olomoucku potřebovaly péči pediatra. Jedná se zatím spíše o jednotlivce.

Ordinace praktických lékařů pro děti a dorost zvýšenému náporu v souvislosti s uprchlickou vlnou nečelí. Olomoucký kraj patří v rámci mezikrajského srovnání mezi regiony, kde je běženců z Ukrajiny registrováno nejméně.

UA Pointy ve fakultních nemocnicích

Ve fakultních nemocnicích budou fungovat takzvané UA POINTy. Smyslem zřízení těchto nízkoprahových ambulancí je podle ministerstva zdravotnictví zajištění plynulého procesu poskytování zdravotních služeb lidem z Ukrajiny, které nebude schopna absorbovat síť poskytovatelů primární péče.

UA POINTy mají zřídit všechny fakultní nemocnice. Na místě bude poskytována lékařská pohotovostní péče pro dospělé, pro děti a dorost z Ukrajiny a v případě zvýšeného zájmu i gynekologicko-porodnická ambulance.

Na místě budou zajištěny i tlumočnické služby. „Je zcela klíčové zajistit dostupnost péče pro uprchlíky z Ukrajiny. Nastavujeme proto systém, který bude funkční po celé České republice a nebude mít vliv na kvalitu a dostupnost zdravotní péče pro české občany,“ dodal ministr zdravotnictví Vlastimil Válek.

Vzhledem ke zvýšenému počtu osob z Ukrajiny budou navýšeny kapacity i možnosti IT systémů tak, aby péče o ukrajinské uprchlíky byla maximálně efektivní nejen pro samotné uprchlíky, ale i pro poskytovatele zdravotní péče.

Všeobecná zdravotní pojišťovna měla v Olomouckém kraji k úterní 8. hodině v evidenci 3 800 uprchlíků.

„V celkovém počtu tvoří děti zhruba 45 procent příchozích,“ sdělila mluvčí VZP Viktorie Plívová.

Praktici oslovení Olomouckým deníkem potvrdili, že uprchlíci z Ukrajiny zatím čekárny neplní.

„Situace na Olomoucku není taková jako v Praze. Zatím jsme řešili spíše jednotky případů,“ sdělil Petr Kadleček, který zaštiťuje sdružení praktických lékařů pro děti a dorost na Olomoucku.

„Většina kolegů, když jsem se dotazoval, je ochotná ošetřit uprchlíky a řada z nich je také převezme do péče. Je to však podle kapacit, a ty moc nemáme. Navíc další kolegové budou chtít letos končit,“ poukázal na realitu.

Úřad práce ve Vejdovského ulici v Olomouci. 16. března 2022
Nápor na úřadu práce: uprchlíci žádají o dávku pomoci i hledají místa

Nikoho neodmítneme

Olomoucka dětská lékařka Kateřina Dorazilová potvrdila, že děti z uprchlických rodin už přicházejí do ordinace, ale není jich mnoho.

„Zatím jsme měli pět dětí,“ spočítala. Zrovna ale řešila dotaz jedné firmy, která zaměstnává Ukrajince, zda by nemohla zaregistrovat 30 dětí. „To už bohužel nevím, zda bychom zvládli,“ přiznala zkušená dětská lékařka.

Problém vidí zejména u nejmenších dětí, které potřebují komplexní péči, včetně očkování. Další nápor může přijít kvůli sérii povinného očkování před nástupem do mateřské školy, pokud maminky nepředloží očkovací průkaz s požadovanou vakcinací. Děti z Ukrajiny výjimku nedostanou.

„Situaci ale zvládneme, i když v tuto chvíli nedokážeme odhadnout, kolik uprchlíků z Ukrajiny ještě přijde. Budeme muset. Bude to více práce, ale zvládneme to. Nikoho neodmítneme,“ ujistila Kateřina Dorazilová.