Po několikaletém čekání místních na opravu silnice, zbrzdili stavební práce archeologové, kteří v první části cesty dělali průzkum. Nyní už jsou na místě stavební dělníci.

Druhá půlka ulice však nový povrch dostane až příští rok. Archeologický nález pozastavil rekonstrukci Kožušanské ulice hned na jejím začátku v září. Letos ji už celou dělníci opravit nestihnou.

Místní přitom několik let přijíždí po rozbitém povrchu, chybí jim chodníky a parkovací stání. Léta čekání.

„K domům se autem dostaneme jen ze strany od zahrady, kde je to už totálně rozježděné. Tolik let jsme čekali, než to opraví, a teď tohle. Nejhorší je, že je zima na krku,“ lomila již před časem rukama jedna z místních obyvatelek. Pod povrchem archeologové objevili doklady osídlení z pravěku.

„Nalezli jsme velké množství keramických zlomků nádob, kamenné nástroje i broušené sekery a takzvané pazourky. Dále zlomky zvířecích kostí, ale také lastury plžů z blízké řeky, které svědčí o různorodé skladbě stravy našich předků. Úplně na závěr jsme narazili na příkop s pozůstatky palisády, což může dokazovat, že v této části vedlo opevnění,“ vyjmenoval Marek Kalábek, vedoucí terénního oddělení Archeologického centra v Olomouci.

130 metrů až na jaře

Od minulého týdne jsou archeologové pryč a vystřídali je stavební dělníci. V Kožušanské se už rýsují obrubníky a budoucí zálivy, které budou sloužit pro parkování.

Obyvatelé druhé části ulice si budou muset zatím počkat. Podle radnice se letos totiž stihne opravit pouze stopadesáti metrový úsek. Se zbývajícími sto třiceti metry se začne na jaře. V první čtvrtině roku se do Kožušanské vrátí i archeologové a očekávají další nálezy.

„Osídlení by mělo navazovat. Před časem jsme dělali průzkum v poli za ulicí a i zde jsme zachytili pozůstatky života z doby bronzové,“ uvedl Kalábek. Po odchodu archeologů by měla být oprava hotová do zhruba tří měsíců.

„Po odkrytí podkladní vrstvy bude na jaře opět probíhat nejprve archeologický průzkum a teprve potom v následujících přibližně dvanácti týdnech bude možné rekonstrukci ulice dokončit,“ sdělil Ivan Rašťák, mluvčí olomoucké radnice. Celkové náklady na rekonstrukci Kožušanské ulice jsou ve výši šest milionů dvě stě tisíc korun.

„V ulici bude patnáct nových kanalizačních vpustí, parkovací stání pro dvacet čtyři automobilů a dvanáct sloupů veřejného osvětlení,“ doplnil Rašťák.

Pro srovnání

Situace z první půlky září

Archeologický průzkum v Kožušanské ulici v Nemilanech - polovina září 2010

Situace v polovině října

Oprava ulice Kožušanská v Nemilanech se protáhne až do příštího roku