Nejvíc času si vyžádalo čekání na vhodné podmínky k úpravě venkovních výběhů. Musely se pokrýt vrstvou písku a doplnit velkými kameny, díky kterým můžou zdejší zvířata předvést své schopnosti a typické chování.

„Od počátku jsme věřili, že moderní pavilon s africkými zvířaty zoo obohatí a pro návštěvníky bude atraktivní novinkou. Dnešní pohled na dokončený a zabydlený pavilon Kalahari potvrzuje, že tomu tak je,“ sdělil primátor města Antonín Staněk.

Surikaty i snovači

V novém prostoru uvidí návštěvníci oblíbené surikaty známé hlavně svou charakteristickou pozicí vsedě se vztyčeným tělem, když hlídkují, jestli se neblíží nebezpečí. Svůj výběh sdílí s veverkami kapskými a nad hlavami jim poletují drobní ptáčci snovači.

Dvěma hrabáčům kapským zase dělají společnost damani skalní. Jedná se o velmi rozdílná zvířata. Poměrně velcí hrabáči obsadili přízemí, kde mají hned u skla vyhřívanou jeskyňku. Damani, i když jsou příbuzní slonům, jsou malí býložravci připomínající spíš velká morčata. Umí skvěle šplhat, takže budou nejčastěji vidět v horním patře umělých skal.

Mnohonožky i plochoještěři

V teráriích se zabydleli zástupci afrických plazů a bezobratlých. Jsou zde mnohonožky a sarančata, kruhochvosti, plochoještěři, užovky, nebo také první jedovatý had v olomoucké zoo kobřík kapský.

Stavba pavilonu prošla začátkem roku dokončovacími pracemi, které zahrnovaly úpravy a dovybavení interiéru. Stále se vracející mrazy udržely půdu dlouho zmrzlou a následoval déšť a bahno, což omezilo možnost zásahu techniky. Když se počasí umoudřilo, mohla se navést zemina, vymodelovat terén, doplnit písek a obří kameny a dlouho očekávaný pavilon otevřít.

Další novinky

Kalahari není jedinou novinkou, která letos zoo čeká. V plánu je také rekonstrukce obří voliéry a otevření další části safari, tentokrát věnované severní Americe.

„Snažíme se za pomoci investic z městského rozpočtu pomáhat zoologické zahradě, aby mohla pravidelně přicházet s něčím novým. Sama zoo nám to usnadňuje tím, že je schopná nemalou část nákladů na takové akce pokrýt,“ uvedl investiční náměstek Filip Žáček. 

Kalahari
Jihoafrická poušť o rozloze 900 tisíc kilometrů čtverečních. Zasahuje území Botswany, Namibie a Jihoafrické republiky a okraje vybíhají i do Angoly, Zambie a Zimbabwe. Kalahari obývají Sanové - původní africký národ, dosud jeden z nejzaostalejších na Zemi. Kmen je znám pod názvem Křováci.

Hrabáč kapský
Taková hříčka přírody. Něco mezi ušatým prasátkem a klokanem. V noci běhá a hledá mraveniště a termitiště. Silnými drápy jej rozhrabe a dlouhým lepkavým jazykem vybere hmyz. Během jedné noci sežere až 50 tisíc termitů. Ve dne odpočívá. Doposud není jasné, kdo jsou jeho nejbližší příbuzní, zřejmě damani a sloni. Něco mezi ušatým prasátkem a klokanem.

Medojed kapský
Nebojsa zvířecí říše, který rád mlsá. Je aktivní hlavně v noci, ale na rozdíl od hrabáče celý den neprospí. Má extrémní odolnost vůči jedům a je schopen přežít i uštknutí prudce jedovatým hadem. Při ohrožení vylučuje páchnoucí sekret podobný sekretu skunka. Miluje med – od toho rodový název této „lasičky“.

Daman skalní
Nejraději by byli, kdyby slunce hřálo celý den a oni se mohli věnovat slunění. Připomínají velké morče nebo králíka a jde tak trochu o oříšek zoologické nomenklatury. Za jejich příbuzné se považují sloni a sirény. Trus a moč, které odkládají na jedno místo, se využívají v tradiční domorodé medicíně.

Surikaty
Baviči a velcí oblíbenci. Unikátní je hierarchie kolonie. Skupině šéfuje dominantní pár, který jediný se smí rozmnožovat. Pokud „nedopatřením“ zabřezne jiná samička, je na dominantním páru, zda mládě přežije, nebo ne. Zpravidla však „královna“ vyžene březí samičku, což může znamenat smrt. Pokud přežije, bez mláďat má opět šanci na návrat.