Pracovníci výstaviště a technických služeb si pro ně poté přijeli. Zcestovalí ptáci se neprocházeli po městě poprvé.

„Pávů si všimla vrchní sestra úrazového oddělení. Bylo z toho malé pozdvižení a zpestření pro lidi v ambulancích,“ řekl mluvčí Fakultní nemocnice Egon Havrlant.

Personál nemocnice přivolal na místo strážníky.

„Strážníci na místě zjistili, že se oba pávi nachází ve venkovních prostorách, kde je odchytil pracovník Flory společně s pracovníky Technických služeb Olomouc,“ sdělila mluvčí Městské policie Olomouc Magda Václavíková.

Mají toulavé období

Exotičtí ptáci, kteří přebývají ve Smetanových sadech, museli překonat vzdálenost, která vzdušnou čarou měří přibližně jeden kilometr. Zřejmě ale cestovali pěšky.

„Většinou část cesty popojdou, část popoletí. Mají už od dubna toulavé období,“ podotkla Naďa Krejčí, vedoucí zahradnického úseku Flory. Procházka k Fakultní nemocnici byla zřejmě jednou z nejdelších, jakou místní pávi absolvovali.

Chytání pávů v olomoucké fakultní nemocnici. Foto: Městská policie Olomouce

Čekali až otevře Varna?

Za pozornost ale stojí i jejich minulé kousky.

„Jednou se třeba dostali až za Velkomoravskou ulici. Dodnes je mi záhadou, jak tuto rušnou komunikaci přeletěli. Jindy jsme zase večer dostali zprávu, že se procházejí po Riegrovce. Syn to tehdy komentoval slovy, že asi čekají, až se otevře Varna,“ zavzpomínala Krejčí.

Jednou na páva sedícího na parapetu okna v druhém patře upozornila olomoucká lékařka, která si kvůli exotickému ptákovi nemohla vyvětrat.

Toulky olomouckých pávů většinou budí úsměvy kolemjdoucích. Odchytit je ve městě ale nebývá snadné.

„Ve volném prostranství to dost dobře nejde, tím bychom jen způsobili ještě větší rozruch,“ dodala pracovnice Výstaviště Flora.

Jednoho tuláka zachytil vlak

Pávi se obvykle vracejí domů sami živí a zdraví. Jen v jednom případě utrpěl jeden z ptačích cestujících zranění.

„Z minulých let vím o jednom případu, kdy nám volal pán z Polské ulice, že páva při přechodu dráhy zachytil vlak,“ vzpomněla Krejčí.

I tento případ měl ale šťastný konec. Muž, který si zraněného páva všiml, ho odvezl k lékaři. Pták sice přišel o nohu, ale se svým novým člověčím přítelem už zůstal.

„Ten člověk mu vystavěl krásnou voliéru a má ho dodnes,“ zakončila vedoucí zahradnického úseku své vyprávění.

Dobrý konec měla také čtvrteční návštěva pávů na urgentním příjmu fakultní nemocnice.

„Nikomu se nic nestalo, ani lidem, ani pávům,“ řekl mluvčí nemocnice.

Ptačích cestovatelů se Výstaviště Flora rozhodně zbavovat nehodlá. Podle jeho pracovníků k parku patří a lidem od nich žádné nebezpečí nehrozí.