VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Pavel Čech: Hokejovou extraligu jsem neprodal

OLOMOUC - Posledních deset let chodil po soudech, protože byl manažerem olomouckého hokejového klubu, který zkrachoval. Bude mu sedmačtyřicet a po desítkách líčení jej soud zprostil všech obvinění z finančních machinací.

23.6.2007
SDÍLEJ:

Pavel ČechFoto: DENÍK/Jiří Kopáč

Bývalý šéf olomouckého hokeje se po vyhraných soudech obhajuje i před veřejností

Olomoučtí fanoušci však Pavlu Čechovi nejvíce vyčítají, že prodal do Karlových Varů hokejovou extraligu. Jenže tomuhle osočení se hokejový boss vehementně brání. „Převod licence, který je mi přisuzován, se mnou nesouvisel. Já jsem naopak převod do Karlových Varů zablokoval na Českém svazu ledního hokeje a v Asociaci profesionálních klubů,“ tvrdí Pavel Čech, který si na rozhovor přinesl i stoh dokumentů, kterými argumentoval.

Své názory a postřehy na dění v olomouckém hokeji můžete sdělit ostatním (Ve formuláři stačí vyplnit pouze pole „text“). Svůj názor napište ZDE.

O extralize

Jak to tedy bylo s prodejem extraligy?

Tehdy bylo jasné, že akciová společnost Hockey Olomouc nemá nárok nakládat s právy na extraligu a prodávat je jinému subjektu, protože držitelem těchto práv je nadále občanské sdružení Hockey Club Olomouc. Tedy někdo jiný. Na svazu si toho byli vědomi, a proto požadovali stvrzenou dohodu o tom, že občanské sdružení s tím souhlasí.

A co je toto za smlouvu?
Je to v podstatě souhlas občanského sdružení s převodem práv. Říká se v ní, že akciová společnost a občanské sdružení zruší všechny právní úkony, které proti sobě učinily. Dohodu o platnosti převodu podepsali za občanské sdružení Josef Drdla a Mirek Chalánek pátého září. Otři dny později se hrála extraliga s Karlovými Vary.

Kolik za to dostalo občanské sdružení?
Osm set tisíc (a licenci první ligy - pozn. red.)

Není to málo?
Je to velmi málo.

Naznačoval jste také, že tento šanon policii moc nezajímal.
Dal jsem ho na týden vyšetřovateli. Vrátil mi ho zpátky, což mě docela udivilo, protože podavatelem trestních oznámení na mě byl právě pan
Drdla.

O dluzích

Jak se vlastně olomoucký klub dostal po historickém vítězství prvního ročníku české extraligy do finančních problémů?

Po získání titulu byla situace paradoxně ještě horší. S titulem nepřipluly do Olomouce žádné desítky milionů. Opak byl pravdou. Další sezona byla složitější v tom, že jsme museli na významné evropské akce, třeba finále Evropského poháru ve Finsku, a sponzorů nepřibylo. Kvůli změnám v regionu jich naopak ubylo. Klub celou dobu pracoval v rozpočtových provizoriích. Před rokem 1989 stačilo zajít naproti do Dopravních staveb za ekonomickým ředitelem, on to odfajfknul, podepsal a šlo to. Také hráči byli vlastně jejich zaměstnanci a řada nákladů odpadala, provoz haly hradilo ČSTV a podobně.

Vy jste ale měli tehdy v zádech silné partnery.
Ano, Motokov a hlavně Seliko. Čekali jsme, že spolupráce bude pokračovat a že se zapojí i další potravinářské firmy. Olma, Moravskoslezské pivovary a Masokombinát. Vytvořili jsme určitý model, který pak úspěšně převzali fotbalisté. Nemohli jsme předpokládat, jak proběhne privatizace Selika a dalších molochů. V tu dobu do toho vstupoval pan Charouz, který hýbal českým hokejem. Myslel, že pokud zvládne privatizaci Selika, vznikne tady pro něj zajímavý klub. V té době byla aktuální otázka, která se po letech dnes znovu dostává na stůl, a to byla evropská liga. Počítalo se s tím, že Sparta Praha bude top klub a jeho rezervní tým bude za lacinějších podmínek na Moravě. Mohla to být Olomouc.

Jak tedy vznikly dluhy?
Neproduktivní byly především provozní náklady zimního stadionu. Ročně se pohybovaly v řádu osmi devíti milionů. Několik let za sebou. V hale navíc vznikla restaurace, fitness centrum, obchod, bufet. Z města jsme tehdy neměli ani korunu dotací. Když přišly povodně, nedostali jsme z radnice ani koště. Dezinfekční prostředky nám poslali jako výpomoc z Ústí nad Labem. Vody bylo v hale po druhou řadu.

Dobře, ale hovoří se až o stovce milionů.
To je nesmysl. Když jsem na sebe koupil malou halu za dvacet šest milionů, tak jsem prostřednictvím dceřiné společnosti HC Car dal do klubu deset milionů. Tento můj osobní závazek byl následně bankou přeúvěrován na dlouhodobější úvěr částkou třicet milionů. Za ty peníze se pak nakoupili hráči jako Flašar a další, co tady vybojovali titul.

Malou halu pro autosalon?
Neměl se tam hrát hokej, ale ani prodávat auta. Mělo tam být zábavní centrum s halou pro menší koncerty a společenské záležitosti, ale i kulečníky, šipky nebo bowlingové dráhy.

Dokážete dnes posoudit, kde byl bod zlomu?
To nejsložitější období přišlo po sezoně 1994/95, kdy jsme vypadli hned po prvním kole play-off s Českými Budějovicemi a kdy bylo jasné, že tak kvalitní kádr bude složité udržet pohromadě nebo ještě doplnit. Také se začala vytrácet ekonomická síla v regionu. Chybou byl asi vstup do spolupráce s panem Charouzem.

O politicích

Říkal jste, že po povodních jste nedostali od radnice nic, dnes má město celou halu. Co se změnilo?
Za primátora Hořínka to opravdu bylo o tom, že když jsme šli s klukama po titulu na slavnostní přijetí na radnici, tak někteří vtipálci v kabině sepsali na papír, kdo co chce po radnici, ať si to sem napíše. A byli tací, co si tam napsali, že potřebují mateřskou školu pro dítě, byt nebo telefon. Autoři se nakonec za břicha popadali. Jirka Kuntoš, zlý muž týmu, se ptal, v čem se jde. A oni mu říkali, samozřejmě v obleku, ale moc nejez, bude tam velký raut. Nakonec to byly dvě deci vína a slané tyčinky. Ale podepsali jsme se do pamětní knihy. Položili to před nás a kdosi z kluků tam hledal, jestli tady nebyl i Gagarin…

Počkejte, ale povodně byly o nějaký rok později…
Na podzim devadesát čtyři končil pan Hořínek a volební kampaň budoucího primátora, ale i hokejového brankáře Kosatíka vrcholila na stadionu. Předával cenu nejlepším hráčům po zápase s Ladou Toghliatti, to bylo týden před volbami a my jsme postupovali do finále ve Finsku. To tady hrál i Kozlov a další esa, protože byla výluka v NHL. A když končily volby v sobotu večer, tak jsme udělali utkání tenistů a hokejistů Slovensko - Česko a pan Kosatík chytal ve výběru pana Neveselého. To tady byl i Farda, Mečíř a podobně. Kontakty byly slibné, ale praxe po volbách jiná. Po povodních jsme si sehnali ty smetáky jinde.

A potom?
Potom začal problém. Tehdy se nám aktivně přihlásil doktor Drdla, že se chce zapojit do hokejového dění, a oháněl se svými dobrými kontakty na politické prostředí…

O hokeji

Je hokej jen věcí marketingu?
Na profesionální úrovni je to jen předmět podnikání. V hokeji to je jako v dopravní firmě, kde si pořizujete autopark. Když máte kvalitní hráče, tak uděláte lepší výsledek a ta ekonomika je s tím jednoznačně spojena. Jako se říká, že politika je nadstavba ekonomiky, platí to i v hokeji: herní výkon je jen nadstavbou ekonomiky.

A „kapříci“ v hokeji?
V hokeji to tak nefunguje, hokej není stejný business jako fotbal. Tam za každého, na kom visí trenýrky a umí běhat, máte tabulkovou cenu, kterou tady nedostanete za špičkového hráče. Když dostanete za hokejistu dva a půl milionu korun, jde o velmi slušný obchod. Když se podíváme na částky pohybující se ve fotbale, je to v jiných řádech.

Ve smlouvě, co jste ukazoval, stojí, že Černošek a další hráči se prodávali kolem dvou milionů korun za kus. Kolik by stál dnes?
Hokej je specifický v tom, že cena hráče se moc nemění. Nejbonitnější je v období mezi hráčovým dvacátým třetím a dvacátým sedmým rokem. Ze základu 1,3 milionu může vystoupat o sto procent výš, ale pak zase začne klesat. Hráč přes 34 let má taxativní sazbu tři sta tisíc.

Takže se u nás zbohatnout hokejem nedá?
Vize bohatého hokejisty je lichá. Z pětasedmdesáti procent žáčků nebude ani hokejista. A z toho zbytku zase pětasedmdesát procent nebude bohatejch. Rodiče dnes přece jen raději dávají děti do jazykových než sportovních škol. Proto se přemýšlí o reorganizaci mládežnických soutěží.

Co myslíte, vrátí se extraliga do Olomouce?
Jsem skeptik. Největší šanci na hokejovou extraligu má Brno. V Olomouci není ani ekonomický potenciál na to držet fotbal i hokej na špičkové úrovni. A fotbal tady má lepší výchozí pozici.

Ale na extraligu se tady chystá multifunkční hala.
Otázka multifunkční haly v centru města není to pravé ořechové. Z hlediska možnosti parkování, stísněného prostoru nebo technických parametrů. Je tam spodní voda a silné slepé rameno Moravy a spousta dalších věcí. Navíc nová ledová plocha za třicet milionů, co se nedávno dělala, je asi nejdražší ve střední Evropě. Za to v Ostravě postavili celou tréninkovou halu i se strojovnou a klimatizací. Investovat do takové haly tři čtvrtě miliardy… Postavit ji někde mimo město, kde je dobrý příjezd i pro lidi z okolí, by asi bylo lepší. Multifunkční aréna navíc musí mít dvakrát týdně program. Dohrát hokej a hned sypat písek na rodeo, to nejde.

O manažerech

Baví vás hokej?
Hokej, to je droga a adrenalin. Dobrý manažer je na zimáku mezi prvními a sleduje už trénink žáků a přípravky. Nejvíc poznáte z výrazu tváře, jak hráč ten trénink vnímá. Jestli jde do toho naplno, nebo na to kašle.

Tak to chodí všude?
Při tréninku jsou na tribuně skauti, majitel, generální manažer a další. Ti nesledují jen bruslení, ale i to, co hráč udělá, když ho někdo napraží na mantinel, nebo jak se tváří, když se mu cvičení nepovede, jak vnímá bolest a podobně. To sledování se pak prodává NHL. A ty stohy hodnocení se pak musí shodovat s herním projevem. Pro to my klukům říkáme: „Ne že sklopíš hlavu, když dostaneš ránu. Ne abys jel na střídačku, když nedáš gól. Z tebe musí jít sebevědomí, pořád musíš být ready.“ Maséři a kustodi jsou tam na to, aby bonzovali: „Hele, ten zase fňuká, ten zase něco nemá, ten chce tamto.“ Je to systém, který hráče prověří, a do draftu jdou s nimi stohy papírů.

Co určuje manažer?
Manažer nadefinuje, jak ten kádr může vypadat, a řekne trenérovi, co si ještě může dovolit. Když se nedaří, je první na odpis trenér, ne dvacet hráčů. Trenérovi se na začátku nastíní podmínky, pak přijde otázka: Chceš to dělat, nebo ne? Moje dohoda s Augustou trvala tři minuty na Rohlence. On pak jel na trénink do Olomouce a já jsem pokračoval na cestě do Prahy.

A jak se shodnete s Hadamczikem v Opavě?

Kdysi jsme se tady nerozešli v dobrém. Propustil jsem ho a na jeho místo přišel Jirka Matějů. Teď jsme zase k sobě našli cestu. Lojza měo slovil, že má vizi, jak vrátit do Opavy dospělý hokej. Má se tam na zelené louce stavět i aréna libereckého typu. Tak na mandátní smlouvu pracuji pro Slezan Opava.

S kohoutem ve znaku
Kde se vzal kohout ve znaku klubu HC Olomouc?

„Přišel s tím grafik. Hledali jsme nějaký symbol a pro Hanou není typický ani lev ani hroch. Chtěli jsme něco z tohoto prostředí. Kohout je hrdé zvíře a je představitelem domácího hospodářství. Ve znaku jsme ho měli dříve, než došlo ke spojení se Selikem,“ vysvětluje bývalý manaže olomouckých hokejistů Pavel Čech.

Drdla: Fandové vědí, jak to bylo

OLOMOUC - Kdo může za prodej hokejové extraligy v roce 1997 z Olomouce do Karlových Varů? Je to už deset let, ale fanoušci dodnes nemohou odpustit bývalému manažerovi hokejistů Pavlu Čechovi, že z Olomouce zmizela extraliga. Čech však nyní promluvil o okolnostech prodeje licence a za jednoho z viníků označil Josefa Drdlu, který byl tehdy v občanském sdružení Hockey Club Olomouc. Na tomto místě otiskujeme reakci Josefa Drdly k okolnostem prodeje licence:

„Občanské sdružení nezaplatilo základnívklad do akciové společnosti Hockey Olomouc, tím pozbylo kontrolu nad licencí extraligy (bylo to pouhých 330 000 Kč). Trestní oznámení na pana Čecha vzniklo ve spolupráci s ekonomem klubu, který působil i za pana Čechaa který vyčíslil celkovou škodu občanskému sdružení, toto oznámení podalo více členů občanského sdružení.Závěrečná poznámka: Všichni fandové olomouckého hokeje dobře vědí, jak to bylo.“

23.6.2007 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

SERVIS

Informační technologie - Informační technologie Technici uživatelské 20 000 Kč Technici uživatelské podpory informačních a komunikačních technologií Programátor NC strojů (provoz Uničov). Požadované vzdělání: úsv. Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 20000 kč, mzda max. 25000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: Pracoviště: Brníčko č.p. 1032, Uničov., Náplň práce: tvorba programů pro CNC obráběcí stroje s různými řídícími systémy (Siemens, Heidenhain, Fanuc); zavádění nových technologií opracování; spolupráce s operátory CNC; práce s výkresovou dokumentací; spolupráce s dalšími odděleními společnosti., Co po vás požadujeme: SŠ/VŠ strojírenského zaměření se specializací na obrábění; velmi dobrou znalost CAD/CAM systémů; znalost Edgecamu výhodou; znalost práce na PC; AJ nebo NJ výhodou; ŘP sk. B., Co od vás očekáváme: aktivní přístup a logické uvažování; ochotu se vzdělávat; proaktivní přístup; schopnost pracovat samostatně na svěřeném úkolu., Co vám můžeme nabídnout: stabilní a perspektivní zaměstnání; dotované stravování v areálu společnosti; 5 týdnu dovolené; výkonové bonusy; výhodné využívání telefonního tarifu pro zaměstnance i jejich rodinné příslušníky; kariérní růst; další benefity., V PŘÍPADĚ ZÁJMU O TUTO PRACOVNÍ POZICI ODPOVĚZTE PROSTŘEDNICTVÍM WEBOVÉHO FORMULÁŘE NA STRÁNKÁCH: , http://prace.unex.cz/cs/volne-pozice/unicov/programator-cnc-stroju. Pracoviště: Unex a.s., 783 91 Uničov 1. Informace: Monika Konečná, +420 703 183 849. Administrativa - Administrativa Rozpočtáři specialisté 30 000 Kč Rozpočtáři specialisté Rozpočtář. Požadované vzdělání: úso s maturitou (bez vyučení). Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 30000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: Pracoviště: Bratří Čapků č.p. 821, Uničov., MARTECH HOLDING a.s. je stabilní firma, která svým zákazníkům od roku 1992 nabízí komplexní služby v oblasti energetiky a teplárenství, a to zejména formou realizací díla „na klíč“., Hledáme nového kolegu nebo kolegyni na pozici rozpočtář., Požadavky:, - SŠ vzdělání, technický obor (stavební, strojní), - Znalost práce s programem KROS, - Znalost rozpočtování technologie v oboru voda, topení, plyn, - Praxe v oboru minimálně 3 roky, - ŘP skupina B, - Nástup: leden, únor 2019, Nabízíme: Zajímavou práci při přípravě zakázek a během jejich realizace, je to kumulovaná pozice rozpočtáře a odborného dozoru při realizaci. , Místo práce: Uničov, Plat 30 000 Kč po 3-měsíční zkušební době. Zaměstnanecké benefity. Možnost částečně pracovat z domova., První kontakt POUZE mailem.. Pracoviště: Martech holding a.s., Bratří Čapků, č.p. 821, 783 91 Uničov 1. Informace: Jen písemně, . Stavebnictví - Stavebnictví Stavební a provozní elektrikáři 15 000 Kč Stavební a provozní elektrikáři Elektromontér. Požadované vzdělání: střední odborné (vyučen). Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 15000 kč, mzda max. 25000 kč. Volných pracovních míst: 10. Poznámka: Místo výkonu práce: Stavby společnosti GEMO OLOMOUC (Olomouc, Praha, Ostrava). Kontaktní adresa: Dlouhá č.p. 562/22, Olomouc., , Požadujeme: , - vyučení v oboru elektro, - platná vyhláška č. 50/78 Sb. výhodou, - spolehlivost a odpovědnost , - praxe v oboru výhodou , - čistý trestní rejstřík, , Pracovní doba: 7.00-15.30 hod., Zam. výhody: Dovolená navíc, 2 dny zdravotního volna, příspěvek na stravování a dopravu, výhodné volání., , Kontakt POUZE e-mailem.. Pracoviště: Gemo a.s., Dlouhá, č.p. 562, 779 00 Olomouc 9. Informace: Hana Korytárová, +420 585 202 909(PO-PÁ8:00-15:00hod.). Výroba - Výroba Obsluha strojů 13 000 Kč Obsluha ostatních strojů a zařízení na výrobu, zpracování, uchování potravin a příbuzných výrobků Obsluha zařízení a strojů v potravinovém průmyslu. Požadované vzdělání: základní + praktická škola. Dvousměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 13000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: Pracoviště: Červenka č.p. 329, Litovel., Pracovní doba: PO - ČT 8:00 - 16:30 hod., 14:00 - 22:30 hod., NE 8:00 - 16:30 hod., PÁ - SO volno., Kontakt je možný POUZE telefonicky PO - ST od 9:00 - 12:00 hod. nebo emailem.. Pracoviště: Prostav plus s.r.o. - prac. červenka, 784 01 Litovel. Informace: Nikola Pavlíková, +420 774 158 592.

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Zfetovaný řidič ujížděl v Olomouci policistů, dopadli jej v Černovíře

VIDEO: Zfetovaný šofér ujížděl v Olomouci policistům

20. listopadu 2018. Zasněžený model města na Horním Náměstí v Olomouci
1

Olomouc posypal první sníh. Jak bude v dalších dnech?

Co bude s tramvajemi u bazénu? Majitelé mají velké plány

FOTOGALERIE / Sejdeme se u letadla. Přestože okřídlený stroj Tupolev-104A z Olomouce zmizel už před šesti lety, místní jej stále používají jako orientační bod pro parkoviště u plaveckého stadionu. Brzy se však mohou dočkat nové rarity, letadlo nahradily dva tramvajové vozy.

Falešný voják obalamutil i ženu ze Šternberka, vylákal od ní 1 250 000 korun

Na předstíranou nabídku společného života by si měly dát pozor osamělé ženy, které rády zabrousí na sociálně sítě a hledají si partnera prostřednictvím internetu. 

Fanouškům patří velký dík, nejradši bych jel s nimi, smál se Jaroměřský

Po pondělním tréninku bylo v kabině olomouckých hokejistů veselo. Aby taky ne, když Kohouti v zápase na ledě Sparty Prahy předvedli nečekanou kanonádu a zvítězili 6:4.

Vánoční hvězda pomůže onkologicky nemocným dětem. Přispějete i vy?

Podpořit malé pacienty hemato-onkologického oddělení Dětské kliniky Fakultní nemocnice Olomouc na jejich cestě na zdravím mohou od úterka lidé, kteří si zakoupí tradiční symbol Vánoc – pryšec nádherný, známý jako vánoční hvězda. Již tradiční předvánoční charitativní akce potrvá do 9. prosince a květiny si mohou zájemci koupit nejen v Olomouci, ale i v dalších městech Olomouckého kraje.

DALŠÍ ČLÁNKY Z RUBRIKY

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

https info

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT