„Docela se naběhám. Pokud bude mít každá partie, řekněme, třicet tahů, znamená to, že třicetkrát to budu muset celé obejít, nějaký ten kilometr při tom našlapu," prohlásil s pohledem upřeným na řadu stolů vyskládáných před orlojem.
„Bylo by zajímavé, kdybych měl v botách takový nějaký čip jako fotbalisti, aby se zjistilo, kolik toho naběhám. Jestli víc, nebo míň než třeba Xabi Alonso," usmíval se.
Pavel Šimáček v akci. Foto: DENÍK/Jiří Kopáč
Simultánka totiž není srovnatelná s běžnými partiemi, jde spíše o exhibici a propagaci hry.
„Dělám to rád, protože i lidé na druhé straně jsou rádi, když si to můžou vyzkoušet," prohlásil třiatřicetiletý Olomoučan. Většinou takto hraje na mistrovství republiky mládeže, jelikož i mladí si rádi otestují, co dokáží proti silnějšímu hráči.
Jsem schopen se rychle vnořit do pozice
Jak je vlastně možné, hrát devatenáct partií naráz a třeba všechny vyhrát?
„V simultánce nejde o to, že bych si musel každou hru pamatovat. Díky dlouhodobému tréninku jsem schopen se do každé pozice velice rychle vnořit, rychleji než amatéři. To je to, proč je můžu v té rychlosti porážet," přiblížil svou výhodu.
Simultánka proti Pavlu Šimáčkovi. Foto: DENÍK/Jiří Kopáč
Přesto český reprezentant připouštěl, že mu některá hra vyjít nemusí. Dnes totiž v Hotelu Flora začínají první turnaje šachového léta a během včerejších tří hodin, kdy šachisté hráli, se tak mohl objevit některý z hráčů, který by s Šimáčkem rád změřil síly v méně obvyklém střetnutí.
Soupeř z Valašského Meziříčí
S podobným cílem přijel na Horní náměstí i Libor Novák z Valašského Meziříčí.
„S vítězstvím nepočítám, ale remíza by mě potěšila," řekl čtyřiatřicetiletý hráč krajského přeboru, který se na olomoucké simultánce ukázal už potřetí a šachu se aktivně věnuje deset let.
Pavel Šimáček vs. Libor Novák. Foto: DENÍK/Jiří Kopáč
Šachy? Hra nejen pro staré dědky
Podle Pavla Šimáčka jsou šachy v mnoha ohledech přínosnou hrou a podobné akce k nim mohou přitáhnout pozornost mladých.
„Je to hra, která rozvíjí myšlení, kombinační schopnosti i pamět a nutí děti k určitému řádu a poslušnosti, protože má jasná pravidla."
Pokud, jak říká, budou ve sportovních zprávách běžně informace o šachu,i o tom, že máme špičkové úspěšné hráče, určitě se i mladí rádi zapojí.
„I rodiče děti spíš přivedou do kroužků, kdy se na šachy nebudou dívat jako na nějakou hru starých dědků," přál si.
Možná by se i zvýšil počet šachistek, který je v současnosti k mužským hráčům v nepoměru. „Na vrcholových úrovních to může být i 10:1, ale tím pádem se ženy snadněji dostanou mezi elitu," prohlásil s nadsázkou Šimáček.
Proto ho potěšilo, že Evropská unie schválila projekt Šachy do škol. „Bylo by fajn, kdyby se to u nás podařilo rozjet. Například na Slovensku už s tím začali. Rozhodně je to tah dobrým směrem," uzavřel po šachisticku. (oz)