„Lucinka má svoji poradkyni, která k nám jednou za měsíc přijde, přinese jí pomůcky, hračky na vyzkoušení. Někdy poradkyně přijdou s nápady, které by nás vůbec nenapadli. S čím se dá pracovat, jak se můžeme rozvíjet. Rodič, který se stará o dítě čtyřiadvacet hodin nemá čas načítat publikace a sledovat stránky na internetu. Pomoc je to veliká," vysvětluje Lucinčina maminka Kateřina Čechová z Olomouce.

Středisko ranné péče má v Olomouci dvě pracoviště. Jedno je určené pro děti se zrakovým a kombinovaným postižením a druhé pro děti s mentálním, tělesným a kombinovaným postižením, včetně dětí s poruchou autistického spektra. „Dohromady máme v Olomouckém kraji v péči sto padesát rodin a naše druhé pracoviště teď navýšilo kapacitu na devadesát klientů," vysvětluje předsedkyně Společnosti pro ranou péči Pavla Matyášová. Podotkla, že o jejich služby je zájem velký, nechybí ani pořadníky. „Naše služba potřebuje mít takové kapacity, aby mohla reagovat na rodiny, které ji potřebují. Pomohlo by nám k tomu lepší financování, víceleté financování a ne pětašedesát procent, které nám stát vyplácí, ale třeba devadesát procent, abychom zbývající část našli z obcí nebo nadačních fondů," doplnila Pavla Matyášová.

Ve čtvrtek odpoledne se za maminkami a pracovnicemi do zařízení přijel podívat i vicepremiér vlády České republiky Pavel Bělobrádek (KDU-ČSL). Do regionu přijel proto, aby podpořil kandidáty KDU-ČSL do senátu a na post hejtmana Olomouckého kraje. „Podle mě by mělo být daleko více propagováno, že tato možnost existuje. Aby rodiče, pokud takové dítě mají, věděli, že se mohou obrátit na takovouto sociální službu, která jim pomůže v co nejranějším věku celou situaci zvládnout. Aby se dítě rozvíjelo v maximální možné míře," konstatoval Pavel Bělobrádek po setkání. Co se lepšího financování týče, prosazuje model víceletého financování sociálních služeb. „Ale vždy to bude tak, že stát nebude moct zaplatit úplně všechno. Jde ale o to, aby dokázal říct, ano toto je služba, kterou prosazujeme, preferujeme a také, že navýšení prostředků tímto směrem má svůj smysl, protože je to pomoc konkrétním rodinám nikoli institucím," doplnil.