Paseka
První písemná zmínka: 1326
Počet obyvatel: 1297
Zajímavosti: Původně Zemská plicní léčebna Paseka byla založena v roce 1915, 16. října téhož roku přijala první nemocné tuberkulózou. Součástí areálu je nově revitalizovaný park volně přístupný po celý rok. Léčebný ústav v Pasece je jedním z největších léčebných ústavů v České republice.
Inženýr Radim Slabý, kterého můžete znát z televizního pořadu Zahrada je hra, založil za obcí v roce 2008 Arboretum. Jeho brány se otevírají vždy na jaře, a to dle počasí a nyní i koronavirové situace. Slabý je znám svými neobvyklými návrhy a realizacemi zahrad, zahradních jezírek, skalkových valů s využitím vodních prvků a kamene. (Zdroj: www.obecpaseka.cz)

Tip na výlet
Pasecké vodopádyPasecké vodopádyZdroj: Zbyněk KoudelkaK Paseckým vodopádům

3,5 km od obecní knihovny
Kaskádovitý pětimetrový vodopád lze částečně vidět už od silnice. Podél vodopádu je kamenná zídka, která sloužila ke zpevnění stěny pod cestou. Umělý vodopád vznikl v důsledku stavby mlýna v Paseckém Žlebu. Další vodopád se nachází asi 2,5 km výše proti proudu, jeho výška je až 3 metry.

Vlek v Karlově je na prodej
V Pasece- Karlově se lyžovalo už v době, kdy v současné lyžařské velmoci Olomoucka, Hlubočkách, o vleku na kopci ještě ani nesnili. První zdviž pro lyžaře na Olomoucku zde postavil Antonín Kryl. Ten nyní hledá nástupce, který by žezlo převzal.
„Už mám roky. Vlek musím prodat a hledám někoho, kdo se zasadí o zachování možnosti lyžování v Karlově,“ potvrdil Deníku Antonín Kryl.
Obec je připravena s novým vlastníkem spolupracovat. Podle územního plánu může v lokalitě provozovat pouze sportovně-rekreační činnosti.
„Uvidíme, zda se podaří sehnat někoho šikovného a s čím přijde,“ vzkázala starostka obce Lenka Niessnerová.

Chystá se areál na tanečky a promítání

Koupaliště v Pasece je v létě v obležení zejména přespolních vyznavačů koupání ve vodě bez chemie. Obec nyní připravuje proměnu sousedního nevzhledného areálu, kde už nechala zrekonstruovat zarostlé antukové hřiště.
„Betonovou plochu bude možné využít k tanečním zábavám, ale také letnímu promítání,“ lákala starostka obce Lenka Niessnerová.
V letošním roce vyrostou na ploše vedle areálu koupaliště lavičky a obec dokončí pergolu k příjemnému posezení.
„Uvažujeme zde do budoucna o výstavbě klubovny, která by měla být pro všechny spolku k využití. Již máme projektovou dokumentaci,“ doplnila starostka.

Deník na návštěvěZdroj: Deník