Přitom jde o „pouhé" dva miliony korun, které kdyby obec získala, vybuduje ve starém areálu zajímavý přírodní koupací biotop s čistícími lagunami.

Už má i vydatný zdroj vody pro koupaliště, který by nahradil místní potok.

„Rozhodovali jsme, zda koupaliště zlikvidovat nebo opravit. Nechtěli jsme budovat běžné koupaliště, na které bychom možná získali dotaci, ale jeho provoz spojený s klasickou filtrací vody by byl pro obec nakonec likvidační. Proto jsme se vydali cestou přírodního koupacího biotopu," objasňoval volbu starosta obce Jiří Blažek.

Před lety se vydal na „výzvědy" na jih Moravy, kde podobné projekty fungují už v několika srovnatelně velkých obcích. Nejenže na provoz koupaliště nedoplácejí, dokonce jim vylepšují rozpočet.

Systém funguje podobně jako kořenová čistička využívající biologické funkce rostlin k přirozenému pročištění vody.

„Zjednodušeně řečeno: voda samospádem protéká mělkými lagunami s rostlinami a filtračními zónami s křemitými písky a oblázky. Systém obsahuje ještě mechanické filtrační jednotky. Vypadá to velmi dobře a obec je schopna to ufinancovat," vysvětloval starosta systém.

Paseka, která chtěla podobný projekt uskutečnit jako první na Olomoucku, je na vybudování koupacího biotopu nachystaná tři roky. O dotace a finanční pomoc žádá opakovaně. Bezvýsledně.

„Bavíme se přitom o třech milionech korun. Tolik by si vyžádal samotný koupací biotop. Obec by z vlastních zdrojů dala milion korun," počítal starosta nutné náklady bez parkoviště a dalšího zázemí.

Vany na bazény budovat nemusí

Obci se podařilo najít i vydatný podzemní zdroj, který by koupaliště zásoboval vodou – staré koupaliště z roku 1974 naráželo na nedostatek vody v místním potoce, kdy úřady v posledních letech nepovolily její odebírání.

Ani vany na bazény budovat nemusí. Ještě se dají vyspravit staré.

„Betonové korpusy vandalové poničili, ale stále se dají použít. Pokud budeme dva, tři roky čekat, už to možné nebude a projekt zřejmě padne. Bohužel není možné budovat postupně. Bez finanční pomoci se neobejdeme," obává se starosta.

Koupaliště by mohlo přitáhnout do obce turisty. V letních dnech by zpestřilo cestu lidem mířícím na Sovinec a do Hrubého Jeseníku.

„Co jim máme nabídnout? Čerstvý vzduch nestačí. Snažíme se: máme sportoviště, arboretum, a koupaliště by pomohlo. Navíc lidé se po něm ptají, v létě volají, zda je v provozu," poznamenal Blažek.

„Taky bychom mohli ukázat cestu dalším obcím naší velikosti, které řeší, jak udržet v provozu staré a prodělečné koupaliště nebo využití nehezké betonové nádrže," dodal starosta.

SOUVISEJÍCÍ: V Litovli budují nové koupaliště, bude bez chloru a chemie