Známý herec a hudebník moderoval vernisáž výstavy fotografií souvisejících s 200. výročím jmenování a uvedení do funkce olomouckého arcibiskupa Rudolfa Jana. Expozici lze navštěvovat do 17. dubna v křížové chodbě kostela svatého Michala.

Paschalia Olomucensia potrvá do května. Tradiční akce v postním a velikonočním období letos připomene také návštěvu humanitární pracovnice Matky Terezy, která do hanácké metropole přicestovala v roce 1990.

Zaměří se i na osudy katolických kněží ve spojitosti s 2. světovou válkou, opět formou vystavených fotografií. Ty od 26. dubna nahradí současné snímky v útrobách olomoucké barokní památky, jejíž část prochází rekonstrukcí.

Založil parky, nechal tu srdce

Sobotní vernisáže se zúčastnila řada vzácných hostů včetně apoštolského nuncia a diplomatického zástupce Vatikánu v České republice Charlese Daniela Balva. Slavnostnímu obřadu a symbolickému přestřižení pásky přihlížely desítky zájemců z řad veřejnosti.

Řečníci připomněli zásluhy rakouského arcivévody Rudolfa Jana, který v Olomouci mimo jiné založil parky, podpořil výstavbu divadla a zařídil obnovu univerzity. Zmíněna byla rovněž jeho skladatelská schopnost. Nejmladší potomek císaře Leopolda II. měl k hudbě blízko i díky svému učiteli a příteli Ludwigu van Beethovenovi.

„Kdo ze současných poslanců by dokázal něco složit? Obávám se, že by se jich moc nenašlo. Přitom u některých bychom byli spokojení, kdyby dokázali složit alespoň svůj mandát,“ vtipkoval Marek Eben v přítomnosti hejtmana Olomouckého kraje Ladislava Oklešťka (ANO) a senátora Jiřího Čunka (KDU-ČSL).

Olomoucký arcibiskup a metropolita moravský Jan Graubner vyzdvihl smysl projektu Jubilejní rok 2019. Loni v regionu proběhlo mnoho modliteb, přednášek, koncertů a dalších akcí věnujících se muži, jehož srdce bilo pro Olomouc. Když dotlouklo, bylo na přání Rudolfa Jana uloženo v kryptě místní katedrály svatého Václava, kde je dodnes.

Maraton čtení Bible

Paschalii Olomucensii doprovodí tradiční Čtení Bible v kapli svatého Jeronýma. Čtyřiadvacetihodinový maraton odstartuje 6. dubna v 17 hodin.

„Na webu projektu jsme zpřístupnili přihlašovací formulář včetně harmonogramu čtení. První zájemci si už svůj čas zarezervovali,“ řekl v sobotu po vernisáži organizátor Josef Kořenek.

Celodenní a celonoční akce se pravidelně účastní různé osobnosti, konkrétní jména pro letošek zatím známa nejsou. Novinkou osmého ročníku má být takzvaná Biblická cesta, která veřejnost pozve právě na čtení Písma svatého.

„Ve vybraných výlohách na Horním náměstí v březnu připravíme biblické příběhy, něco jako malý Betlém. Některá místa už známe, například Oberbank a Levandulové bistro. O dalších jednáme,“ prozradil na závěr Kořenek.