Monolitická čtyřpodlažní budova vyvolává pozornost. Léky se v ní začnou vydávat koncem léta.

„Mohou to být svalová vlákna nebo tráva. Vypadá to úžasně!" komentovala nevšední stavbu Jana Pospíšilová, když byla o uplynulém víkendu navštívit nemocnou matku. Ta má na moderní podobu lékárny naopak odlišný názor než pětatřicátnice.

„Vypadá to smutně a neuspořádaně," hodnotila paní Věra.

4000 tun betonu

Podle nemocnice jde nejen o pozoruhodnou, ale zároveň poměrně náročnou stavbu.

„Jen na betonový monolit budovy, která má jedno podzemní a tři nadzemní podlaží, spotřebovali stavební dělníci okolo 4 000 tun betonu," informoval mluvčí nemocnice Egon Havrlant.

Atypickými prvky jsou okna, která byla vyráběna na zakázku a je jich okolo pěti desítek.

„Střechy budou osazeny zelení a specifická je i fasáda, jejíž tmavá barva je speciálně namíchána v Rakousku," uvedl k netuctovému objektu, který vyrostl pod starou bránou do nemocnice.

Stavba nové lékárny Fakultní nemocnice Olomouc

Stavba nové lékárny Fakultní nemocnice Olomouc. Foto: archiv FNOL

Větší komfort pro návštěvníky

Nová lékárna by ale hlavně měla přinést větší komfort pro ambulantní pacienty, kteří si potřebují vyzvednout léky.

„Budeme se jim moci věnovat na výrazně větším prostoru a můžeme tak obsloužit více lidí. Pro léky na recepty budeme mít v rámci nové oficíny čtyři výdejní místa, jedno místo pak pro volný prodej a další pro výdej zdravotnických prostředků, který se sem přesune z Puškinovy ulice. Navíc získáme i lepší prostory pro individuální konzultace s pacienty," sdělil Kamil Hrubý, vedoucí lékárník ve FN Olomouc.

Do lékárny, která zahrnuje i vlastní výrobnu léčiv, sklady a zejména prostory pro ředění cytostatik, nemocnice investuje ze svého rozpočtu přibližně 115 milionů korun. Původní prostory hlavní lékárny už byly zcela nevyhovující a největší nemocnice v Olomouckém kraji je provozovala pouze na výjimky Státního ústavu pro kontrolu léčiv.