Historická čerpací stanice je technickou památkou a unikátem v rámci celé Moravy.

„Je to místo, kde se začala psát novodobá kapitola historie olomouckého vodárenství. Stavba začala v květnu 1889, hotovo bylo už v listopadu a v prosinci byla čerpací stanice předána do užívání města Olomouce. Každé ze soustrojí mělo výkon 80 koňských sil, vždy bylo v provozu jen jedno a druhé procházelo údržbou. Původní výkon byl 30 litrů vody za vteřinu,“ sdělil Martin Zelený, provozní mistr společnosti Moravská vodárenská.

Studie s názvem „Rekonstrukce ul. Palackého, Litovelské a tř. Míru“ počítá s pěší zónou v části ulice Palackého. Široké chodníky budou s kolejištěm v jedné výškové úrovni, navrženo je stromořadí. Smíšený provoz pěších a cyklistů.
Z Palackého příjemný bulvár pro pěší. Radní schválili proměnu rušných ulic

Parní čerpací stanice byla po léta jediným zařízením tohoto druhu pro celé město Olomouc. Až ve 30. letech 20. století byla přibližně o kilometr dál postavena elektrická čerpací stanice.

„Ta stávala v místě, kde je dnešní úpravna vody. Obě stanice byly souběžně v provozu až do roku 1960, kdy bylo parní zařízení definitivně odstaveno z provozu. Bohužel se už nezachovaly původní kotle, dnes už kola pohání stlačený vzduch,“ dodal Martin Zelený, který uváděl unikátní zařízení do chodu a zodpovídal dotazy návštěvníků.

Do budovy historické čerpací stanice ve Chválkovicích mohou lidé nahlédnout obvykle dvakrát ročně v rámci komentovaných prohlídek. Ty probíhají na jaře u příležitosti oslav Světového dne vody a na podzim v rámci Dnů evropského dědictví.