Červené elektrické auto se speciálním vybavením a softwarem získala městská policie už loni na podzim. Městskou kasu stálo 960 tisíc korun.

Testování probíhalo do konce ledna, pak strážníci zahájili ostrý provoz v parkovacích zónách A a B v centru města. Jen za první měsíc zjistili a zaevidovali více než 240 přestupků.

Restaurace Gól na Andrově stadionu v Olomouci, březen 2024
Restaurace Gól znovu otevře, zájem má pivovarnická skupina. Co se bude čepovat?

„Systém na monitorování parkovného zahrnuje vozidlo se skenovacím zařízením a software v podobě agendového systému dopravních přestupků. Ten slouží k automatizovanému zpracování zjištěných podezření ze spáchání protiprávního jednání,“ popsal ředitel městské policie Pavel Skalický.

Jak to funguje

Po nastartování elektromobilu strážník na tabletu vybere jednu z předem generovaných tras, které pokrývají celou placenou zónu a použije navigaci.

Auto pak trasu projede dvakrát v časovém rozestupu 15 minut.

„Aby řidiči měli čas zaplatit za parkovné. Pokud po této době poplatek neuhradí, systém to rozpozná, vše se zaznamená a pak získaná data procházejí na městské policii validačním procesem,“ vysvětlil mluvčí městské policie Petr Čunderle s tím, že hned poté jsou veškeré informace zaslány přestupkovému oddělení magistrátu.

Vila v Blanické ulici, únor 2024
Olomoucký squat děsí okolí. Vilu ze 30. let obsadili bezdomovci

Tam už je zpracování došlých podnětů velmi rychlé a automatické, úředníci řeší jen ojedinělé nesrovnalosti.

„Potýkáme se jen s drobnostmi, zejména při porovnávání údajů s dosud platnými analogovými parkovacími kartami. Jejich platnost ale skončí k poslednímu srpnu, takže i tyto potíže by měly odpadnout,“ předpokládá vedoucí odboru agendy řidičů a motorových vozidel Ivan Rašťák.

Zákaz nočního parkování dodávek byl pilotně zaveden od listopadu 2021 na sídlišti Tabulový Vrch
Sídliště Povel a Nové Sady na noc vyženou parkující dodávky. Kam?

Úředníci už podle něj řešili i několik stížností ze strany pokutovaných řidičů.

„Stěžují si například na vysokou pokutu při překročení doby parkování pouze o několik minut, nebo argumentují chybně zadaným číslem registrační značky či chybně zadanou parkovací zónou. Doporučuji proto všem, aby při platbě zadávali údaje o vozidle a parkovací zóně maximálně pečlivě,“ dodal Ivan Rašťák.