Společnost Namiro chce do objektu investovat 113 milionů korun. Návratnost má spočtenou na dvanáct let. „Samotné parkování by ten objekt neuživilo. V polyfunkčním domě počítáme i s kancelářemi a obchody otočenými do Palackého ulice,“ poznamenal jednatel společnosti Roman Navrátil. Z celkového počtu 333 míst bude 170 vyhrazeno pro návštěvníky magistrátu. To je o něco více, než činí kapacita současného parkoviště. „Je ale možné, že se projekt změní. Zatím počítáme s jedním podzemním a čtyřmi nadzemními patry. Uvažujeme ještě o zvýšení o jedno patro,“ naznačil Navrátil. Je si vědom, že výška jeho stavby by neměla zastínit vedlejší „Ušatý dům“.

Hodina stání by přišla na 15 korun, což bude o pětikorunu méně než ve městě, kde se tarif od října zvyšuje o sto procent na dvacetikorunu. Olomouc trápí nedostatek parkovacích míst v centru již delší dobu. Primátor Martin Novotný (ODS) uvedl, že kroky soukromého investora vítá, záleží ale na konkrétních podmínkách.

Parkovací dům by například měl „zapadnout“ do svého okolí, aby nehyzdil nový magistrát. „Je výhodou, že město na jeho vznik nemusí vynakládat žádné peníze,“ podotkl Novotný. Úskalí ale vidí v tom, že během stavby garáží by mohl magistrát přijít o možnost parkování. Radní se mají novým objektem zabývat v září.

Stavbu garáží oddálila před pěti lety těsně před podpisem smlouvy rekonstrukce magistrátu. Úřední budova musela mít kvůli kolaudaci zajištěné parkování. Navrátil se nyní domnívá, že stavební povolení nedostane dříve než v únoru příštího roku. Město uvažuje i o dalších lokalitách, kde by se v budoucnu dalo hromadně parkovat. V úvahu přichází stavba podobného objektu na místě starého autobusového nádraží u tržnice nebo podzemní parkování na Palachově náměstí u Terezské brány.