U obchodního domu Senimo řidiči nově musejí při parkování využívat parkovací kotouč, což je v Olomouci ojedinělá záležitost. Parkoviště je sice už léta vyhrazeno pro zákazníky, ale protože tam místo stále častěji zabírají motoristé, kteří přijedou za jiným účelem než je nákup v Senimu, došlo před pár týdny ke změně. „Naše parkoviště je zneužívané řidiči, kteří jdou do nedaleké nemocnice, na vlakové nádraží, do centra města nebo bydlí v blízkém okolí. Důvody pro zavedení parkovacího kotouče byla jednoznačné, zajistit zákazníkům dostatek volných míst, aby nemuseli jezdit okolo obchodního domu a zoufale hledat, kam si na dobu nákupu odstaví automobil. Na problémy s parkováním si u nás stěžovali dlouhodobě,“ vysvětlil ředitel Aleš Michálek.

Řidičů, kteří u Senima zdarma parkovali po celý den, podle něj přibylo zejména poté, kdy se poplatek za hodinu parkování ve městě zvýšil na 30 korun.

„Potřebovali jsme parkoviště uvolnit pro naše zákazníky, ale nechtěli jsme na tom nijak vydělávat. Zvažovali jsme několik variant, jednou z nich byly také závory. Nakonec jsme se rozhodli jít tou nejlevnější cestou, kterou jsou parkovací hodiny. Nové dopravní značení už máme schválené. Zákazníky na novinku upozorňujeme v prodejně, letácích i rozhlasové relaci,“ popsal ředitel Senima s tím, že parkovací hodiny je možné zakoupit přímo v prodejně.

Papírové stojí do deseti korun, plastové se škrabkou na led jsou k mání za necelých 50 korun.

Od listopadu "natvrdo"

Ohlasy zákazníků jsou podle něj zatím různé. Část z nich si parkovací hodiny v prodejně pořídila a používá je, jiní si na systém teprve zvykají.

„Několik řidičů už k tomu mělo výhrady, mají pocit, že je to omezuje. Zatím máme ´přechodné období´, kdy ještě tolerujeme, pokud někdo parkovací hodiny nebo lístek s dobou příjezdu v autě vystavený nemá. Od listopadu už ale začneme vozidla, která budou místo na našem parkovišti zabírat dlouhodobě, řešit s městskou policií,“ upozornil Aleš Michálek.

Dopravní parkoviště u Senima je již označeno dopravní značkou Parkoviště s parkovacím kotoučem. Řidiči proto musejí při příjezdu umístit kotouč viditelně ve vozidle a nastavit na něm dobu začátku stání. Pokud nemají parkovací kotouč, mohou do auta umístit lístek s napsaným časem příjezdu. Tu nesmí až do odjezdu měnit.

„Zákon hovoří jasně o parkovacím kotouči, ale spíše jde o to, aby vozidlo bylo nějak označeno časem, kdy zde bylo zaparkováno a nedocházelo k odstavování vozidel na dobu v řádech hodin nebo dnů. Pokud řidič vozidlo neoznačí, hrozí mu pokuta až do dvou tisíc korun,“ informoval mluvčí městské policie Petr Čunderle s tím, že strážníci tam zatím neřešili žádné protiprávní jednání.

„V rámci výkonu služby budeme reagovat na přijatá oznámení a na vlastní zjištěné poznatky v souvislosti s porušením dopravního značení. Cílené akce u tohoto obchodního domu či jiných supermarketů a hypermarketů, kde je nějakým způsobem upravena dopravní situace, neplánujeme,“ dodal Petr Čunderle.