Obchodní dům Senimo se nachází přibližně 600 metrů od hlavního vlakového nádraží, kde je často problém zaparkovat i na placeném parkovišti u pošty, natož zadarmo v okolních ulicích.

Lidé mířící na vlak tak využívají k odstavení auta i vzdálenější parkoviště u tohoto obchodního domu u křižovatky Na Špici, kde je odstavení vozidla doposud bezplatné. V době od 7 do 19 hodin je časově omezeno na dvě hodiny. Ani to ale šoféry neodrazuje.

„Dáváme tam proto závory. Parkoviště máme pro zákazníky, pro které bude po určitou dobu zdarma,“ vysvětlil Jaroslav Navrátil, předseda představenstva Zemědělského družstva Senice na Hané.

Rezidenti v centru Olomouce nemají kde zaparkovat. Na snímku třída Spojenců.
Parkovné v centru Olomouce i v noci. Rezidenti tlačí na prodloužení doby placení

Pozemky u obchodního domu, stejně jako nákupní centrum, vlastní akciová společnost Senimo patřící senickému zemědělskému družstvu.

„Není možné, aby když někdo jede vlakem do Prahy, nechá auto u Senima, dojde si 500 metrů k hlavnímu nádraží a večer si zase autem odjede. Naši zákazníci pak v poledne objíždějí třikrát dokola Senimo, než seženou flek. Někteří znechuceně odjedou pryč. Nebudeme už fungovat jako odstavné parkoviště,“ popisoval situaci.

K rozhodnutí zpoplatnit parkování u OD Senimo v současnosti přinutilo zemědělce zvýšení daně z nemovitosti.

„Město nám předloni daň zdvojnásobilo. Letos se daň opět zvedla. My nestačíme vydělávat na daně z nemovitosti…,“ poukázal Jaroslav Navrátil.

Systém jako v Šantovce

Parkovací systém u Senima, který by měl být naostro spuštěn 1. července, bude podobný jako v olomoucké Šantovce.

„Stanovena bude určitá doba, po kterou bude parkování zdarma: hodina a půl, maximálně dvě hodiny – to ještě dolaďujeme,“ přiblížil Navrátil.

Poté motoristé zaplatí 30 korun za každou další hodinu stání.

Křižovatka Schweitzerovy a Velkomoravské ulice v Olomouci, květen 2024
Schweitzerovu na měsíce zavírá velká oprava. Chystá se i ve Velkomoravské

V OD Senimo si mohou lidé nakoupit sedm dní v týdnu. Nachází se zde i oblíbený bufet s pestrou nabídkou hotových jídel, kvůli kterým kolem poledne přijíždějí k Senimu desítky motorizovaných zákazníků.

Vedle památkově chráněného objektu s elegantní klenbou dosahující výšky 17 metrů, který slouží jako obchodní centrum od poloviny devadesátých let, se nachází hotel Senimo s kapacitou 55 lůžek a restaurací. V létě je zde k dispozici i zahradní restaurace s kapacitou 70 míst.