„Už od 2. května dojde k úpravě pravidel ve stávající zóně placeného parkování v centru Olomouce. Ta se nově rozdělí na dvě samostatné zóny, z nichž v každé budou platit jiné ceny,“ informovala mluvčí olomouckého magistrátu Radka Štědrá.

Závody motokár na bývalém Spartakiádním stadionu v Olomouci
Motokáry v Olomouci! Podívejte se na unikátní prvomájové retro

Nejvýrazněji se změny projeví v nově vytvořené zóně A, která pokrývá pěší zónu v centru.

„Zde se cena za krátkodobé parkování zvedne z dosavadních 30 korun za hodinu na rovných 100 korun za hodinu,“ upozornila mluvčí.

V zóně B, kam bude patřit zbytek historického centra města – vymezený prstencem parků - se cena krátkodobého parkování zvedne o 10 korun na 40 korun za hodinu.

Výraznou změnou je prodloužení doby placeného stání. Zatímco nyní se za parkování platí ve všední dny od 9.00 do 18.00 hodin, nově se tento interval o hodinu prodlouží a bude se platit už od osmé hodiny ranní.

Nové zóny placeného parkování v Olomouci: A (červeně) 100 Kč/hod, B (zeleně) 40 Kč/hodNové zóny placeného parkování v Olomouci: A (červeně) 100 Kč/hod, B (zeleně) 40 Kč/hodZdroj: MP Olomouc

Karty za staré ceny

Ceny parkovacích karet pro rezidenty a abonenty zůstanou na současné úrovni.

„Ceny se mění pouze pro návštěvníky využívající možnost krátkodobého parkování v historickém centru Olomouce. Dlouhodobé parkování nebude touto změnou nijak zasaženo,“ upřesnil Martin Luňáček z útvaru hlavního architekta.

Parkoviště na Poděbradech, duben 2022
Parkoviště na Poděbradech je samá díra. Parkování zdraží, na opravy ale chybí

V platnosti zůstávají všechny tři možnosti úhrady poplatků za krátkodobé parkování. I nadále bude možné platit u parkovacích automatů, pomocí SMS, nebo prostřednictvím jednoduché webové aplikace na webu parkovani.olomouc.eu.

„V parkovacích automatech a prostřednictvím webové aplikace bude navíc i nadále možné platit po první zaplacené hodině kratší časové úseky. A to nově už po 15 minutách,“ informovala Radka Štědrá.

Tvar a cena SMS za parkování v centru Olomouce od 2. května:

Parkování v zóně A: OL A Registrační značka vozidla (cena 100 Kč/hod.)

Parkování v zóně B: OL B Registrační značka vozidla (cena 40 Kč/hod.)

Telefonní číslo se nemění. SMS se i nadále posílají na 902 66

Zdroj: Magistrát města Olomouce

Nové parkomaty a digitalizace

Rozdělení současné zóny placeného parkování na dvě, úprava cen krátkodobého parkování a prodloužení doby placeného stání jsou součástí zavádění nové parkovací politiky, které schválila Rada města Olomouce.

Zahrnuje rovněž vznik nového fondu mobility, do kterého podle radnice poputují veškeré finanční prostředky vybrané za parkovné ve městě.

„Z něj bude radnice hradit například výstavbu nových parkovacích míst, cyklostezek, autobusových zastávek, a další investice pro zvyšování bezpečnosti v dopravě,“ vysvětlila mluvčí.

Projekt Šantovka Living, 26. dubna 2022
Byty v Olomouci dál zdražují, nejrychleji v ČR. Výhled?

V první fázi se podle radnice bude z fondu mobility hradit přechod na nový systém a celková digitalizace, ke které by mělo dojít ještě letos na podzim.

„Kromě výměny stávajících parkomatů a zprovoznění auta s kamerami sloužícího pro efektivnější kontrolu, budou nově všechny informace týkající se parkování v digitální podobě,“ uvedla Radka Štědrá.

V praxi to bude znamenat, že řidiči už nebudou muset vozit parkovací kartu za předním sklem. Strážníci si při kontrole budou moci všechny potřebné údaje ověřit v systému podle registrační značky auta. 

Ilustrační foto
Olomoučané nejčastěji chodí pěšky, ubylo jízd na kole i MHD