V moderním a finančně nákladném areálu si však zatím nemají kam odskočit. Toalety město vybudovalo v bývalé výměníkové stanici až v letošním roce, a i když už od kolaudace uběhlo více než šest měsíců, WC je stále uzamčené. „Park stál mnoho peněz, a proto si myslím, že by záchody měly plnit svůj účel. Naštěstí bydlím jen několik ulic odsud, takže na toaletu chodím domů,“ uvedl pravidelný návštěvník Ivo Zdařil, který v parku často hlídá svá vnoučata.

Magistrát města Olomouce, který areál vlastní, svěřil toalety do rukou technických služeb. „Záchody zatím spravovat nemůžeme, v rozpočtu města na letošní rok totiž na jejich provoz nezbyly finance,“ odůvodnil nefunkční WC ředitel Technických služeb města Olomouce Miloslav Petřík. Dodal však, že ve spolupráci s náměstkem primátora Svatoplukem Ščudlíkem v současných dnech jedná o novém návrhu. „Víme, že jde o dlouhodobý problém, a toalety v parku chceme co nejrychleji otevřít. Technické služby nám už vyčíslily finanční náklady provozu a magistrát stanovil podmínky užívání záchodů,“ sdělil Ščudlík.

Podle Miloslava Petříka musí město zajistit financování obsluhy toalet, elektrické energie, tepla a vody. Náměstek Ščudlík řekl, že by WC v parku mohlo bezplatně fungovat už na začátku září, kdy Mačkalov začnou opět využívat školáci a mateřské školy. „Čekáme pouze na konečné schválení Rady města Olomouce, která bude zasedat 4. září. Zúčastněné strany o projektu ví a předběžně s návrhem souhlasí,“ dodal na závěr.