Fotografie Pavla Koppa představují jeho zaslíbenou zemi, Itálii, kterou na snímcích zachycuje už od roku 1972. V této zemi pak strávil další čtyři roky a opakovaně se tam vrací. Fotovýstava podle jeho slov vzniká už čtyři desetiletí a vlastně stále ještě není zcela hotová.

Italský jazyk a kultura této země jsou s Olomoucí pevně spjaty. V minulosti zde působila řada italských umělců, obchodníků a v metropoli Hané se usadil slavný rod Primavesi. Fungoval tady také italský kroužek, jehož cílem bylo propagovat italskou kulturu a jazyk mezi obyvateli Olomouce. Příběhy velkého českoitalského přátelství se váží k první světové válce, kdy Olomoučané a obyvatelé okolních vesnic mezi sebe přijali řadu uprchlíků z dnešní oblasti Trentina.

V současné době je italština nabízena jako studijní obor na katedře romanistiky Filozofické fakulty Univerzity Palackého.

Kurzy italského jazyka pro veřejnost a zajímavé akce spojené s italskou kulturou pořádá olomoucká pobočka Společnosti přátel Itálie.

„Výstava Paralely byla plánována již na rok 2020, a to v rámci oslav třicátého výroční založení olomoucké pobočky Společnosti přátel Itálie. Ovšem covidová pandemie nám všem přepsala veškeré plány. Jsme rádi, že se letos můžeme podílet na organizaci výstavy a dodatečně si připomenout toto slavnostní jubileum našeho spolku,“ sdělil předseda olomoucké pobočky Společnosti přátel Itálie Kvido Sandroni.

Partnerem výstavy je Toscana per te, nabízející toskánské produkty. Expozice bude v galerii Biblio přístupná až do 28. dubna. 

close Fotografie Pala Koppa jsou v galerii Biblio k vidění až do 28. dubna info Zdroj: Vědecká knihovna Olomouc zoom_in Fotografie Pala Koppa jsou v galerii Biblio k vidění až do 28. dubna