Lyžaře vyváží k chatě Paprsek z Velkého Vrbna dvousedačková lanovka, pod níž se nachází 1,2 kilometru dlouhá sjezdovka. Zdejším specifikem je však síť běžkařských okruhů o celkové délce přes osmdesát kilometrů. Vznikly na základě husté sítě lesních cest a pokrývají většinu jihozápadního cípu Rychlebských hor.

Koncert Ilony Csákové na Ramzové 30. prosince 2023.
VIDEO: Hvězdná Ilona Csáková zazpívala na Ramzové. Zněl i Amsterdam

Okruhy se nachází v nadmořské výšce 900 až 1100 metrů. Díky dobrým sněhovým podmínkám, stabilní nadmořské výšce a pečlivé údržbě je okolí Paprsku „Mekkou“ běžeckého lyžování v celé turistické oblasti Jeseníků.

„Běžkařských stop tu máme nejvíc a hlavně je upravujeme skoro každý den. Máme dvě rolby, kterými kluci stopy projíždí. Nejzkušenější rolbař Víťa, náš matador, tu jezdí od začátku,“ vylíčil Štěpán Vrána z Horského areálu Paprsek.

„V okolí jsou krásné trati. Není to dřina, kopec nahoru dolů. Třeba Pohádku zvládnou i menší děti. Vyjedou s rodiči na Paprsek, vyšlápnou si dvě hodinky na běžkách, dají si naše borůvkové knedlíky a jedou domů,“ popsal Štěpán Vrána výlety zdejších běžkařů.

Skiareál v Karlově pod Pradědem 30. prosince 2023
Jeseníky: málo sněhu, hodně aut a kalamita pod Pradědem

Specifikem okruhů v okolí Paprsku je skutečnost, že vedou po české i polské straně hranice. Ne náhodou jsou tak dva z nich pojmenované Velký a Malý Šengen.

„Trasy sdílíme s Poláky. Někdy vyjíždí oni k nám do Česka rolbou něco upravit, jindy jedeme my upravovat trasy až na Bielice,“ zmínil Štěpán Vrána.

Slavnostní otevření obchvatu Bludova. 21.12.2023
VIDEO: Nová čtyřproudovka do Jeseníků otevřela, takto se po ní jede

V prosinci 2022 otevřeli na Paprsku novou sezonní restauraci. V plánu je výstavba druhé sjezdovky a lanovky z Velkého Vrbna.

Přes slibný začátek sezony období mezi svátky zimním aktivitám příliš nepřálo. Na Štědrý den dorazila i do hor obleva. V úterý 2. ledna by mělo začít sněžit, srážky by však znovu měly přecházet v déšť. Zima se vrátí v druhém lednovém týdnu, kdy meteorologové předpovídají sněžení a i přes den teploty pod nulou.