Podle majitele Hanácké realitní kanceláře se panelový byt, který dostane společnost ráno do nabídky, do odpoledne prodá.

„Na každý panelový byt máme hned pět až deset zájemců. Poptávka je ohromná," řekl Petr Korytar.

Cena roste, u dvou i třípokojových bytů v paneláku se dostává přes dva miliony korun a víc.

„Takováto poptávka je od loňského roku. Byla vyšší než nabídka, a tím se ceny vyšplhaly. Teď je to někde na hraně, začíná se stavět, ale zájem je pořád vyšší, takže cena přeskakuje tržní cenu a to každé čtvrtletí," dodal majitel společnosti. ¨

Nejvíce poptávané jsou malometrážní byty, ale snadno se prodají i větší výměry.

„Hodně lidí je koupi panelového domu nakloněno, jenže ani ten dnes v nabídce není. Nebo velice málo," uvedl.

Stát půjčí mladým na první byt, v Olomouci ale nejsou k mání

Zrevitalizovaný jako novostavba

Pokud jde o stáří či stav panelových domů, kupující se víc soustředí na vyřešení nutnosti bydlet nebo cenu.

„Na stáří paneláků se nikdo neptá, možná v souvislosti s výší ceny. Ale domy jsou dnes většinou v dobrém nebo zrekonstruovaném stavu. Mají nové stoupačky, plastová okna, zateplení. Na druhou stranu z toho plynou poplatky, protože na rekonstrukci bylo třeba nutno půjčit peníze a narostly příspěvky do fondu oprav. Nicméně pořád jde o nejlevnější bydlení," podotkl Petr Korytar.

Z dlouhodobého hlediska proto některé realitní kanceláře doporučují zájemcům soustředit se spíše na novostavby, se kterými nejsou spojené takové náklady s provozem.

„Ve víceletém horizontu se investice vyrovnává ceně novostavby. Ta je potom rentabilnější než starší byt, který měl sice na začátku nižší cenu, ale náklady s tím spojené dlouhodobě ukazují bydlení ve starších bytech jako nevýhodné," uvedl dříve ředitel realitní kanceláře Dachi Marek Novotný.

Zateplováním či výměnou bytových jader se životnost panelových domů o několik let prodloužila.

„Revitalizací narostla nejméně o dalších deset dvacet let. Když je zrevitalizovaný, dá se říct, že je to jako novostavba," srovnal Petr Korytar.

Brzy to praskne

První celopanelové konstrukce se objevily v polovině 50. let, po architektonických vizích sídlišť 60. let přišla v 70. a 80. letech masivní výstavba.

Domy už někdejší odhady o své trvanlivosti dávno přežily.

„Říkalo se, že životnost paneláků se odhaduje na třicet až padesát let. Jak vidno, nejstarší už mají přes šedesát let, a stále slouží," připomenula historička umění Martina Mertová z Muzea umění Olomouc.

Petr Korytar odhaduje, že možná už letos by se ceny mohly začít hýbat.

„Minimálně do konce roku 2017 to praskne jako v roce 2008. Bude větší nabídka než poptávka. Mezitím se trh nasytí," tipuje.

Barevné fasády panelovým sídlištím uškodily, říká historička architektury