Zoo proto musela přivolat na pomoc hasiče. Aby samce dostali ze stromu, pomohli si proudem vody z hadice. Exotický savec je již v pořádku ve svém provizorním domově.

François vyštval Gérarda

„Vypadalo to na poklidnou domácnost těchto dvou samců pandy červené, François a Gérard, kteří k nám přicestovali z Francie. Před pár dny však mezi nimi došlo k hašteření, které vyústilo v upevnění si dominantního postavení jednoho ze samců,“ popisovala mluvčí Zoo Olomouc Iveta Gronská.

Svého pandího spolubydlícího se François snažil z výběhu vyhnat, což se mu v úterý souhrou několika okolností podařilo. „Jednalo se o nešťastnou náhodu,“ dodala mluvčí.

Složitý hodinový zásah

Mimo výběh se samec potuloval dva dny, když uprchlíka ve čtvrtek zahlédl pracovník zoo ve výběhu kamzíků.

„Po vyhodnocení situace, kdy se samec ocital přímo uprostřed výběhu na značně vzrostlém stromě, jsme kontaktovali hasiče. Celá zásahová akce trvala cca hodinu,“ sdělil ředitel Zoo Olomouc Radomír Habáň.

Samce však nebylo možné dostat z výšky 12 metrů dolů na zem.

„Profesionální lezec z hasičské skupiny se k poplašenému zvířeti přiblížil, bohužel tento způsob záchrany se nejevil jako úspěšný. Součástí záchranné strategie bylo prořezání několika menších stromů a odstranění a natažení záchytné, záchranné sítě,“ popisoval netradiční zásah mluvčí hasičů Zdeněk Hošák.

Zaměstnanci zoo zatím stáli v 15členném týmu pod stromem s nataženou plachtou, aby se panda případně nezranila.

Protože samce nebylo i přes veškerou snahu možné dostat dolů, nakonec bylo použito vodní "dělo". Ustupující šelma se pak přiblížila k jednomu z hasičů, jenž ji zachytil do rukou a předal ošetřovatelům.

Pandí samec je již ve svém provizorním domově. „Chvíli po zásahu už přijímal potravu, což nasvědčuje tomu, že bude v pořádku. Dojde k úpravám jeho výběhu tak, aby v něm našel bezpečí,“ ujistil ředitel zoo.