Detektivové tehdejší protimafiánské jednotky (ÚOOZ) v říjnu 2015 provedli rozsáhlý zátah na hejtmanství, krajském policejním ředitelstvím, ve světle kamer také v domě exministra vnitra Ivana Langera v centru Olomouce a v domě podnikatele Ivana Kyselého.
Ze zneužití pravomoci úřední osoby, přijetí úplatku či z podplácení byli následně obviněni bývalý hejtman Jiří Rozbořil (ČSSD), někdejší náměstek ředitele krajského policejního ředitelství Karel Kadlec, bývalý šéf odboru krajské hospodářské kriminality Radek Petrůj a podnikatel Kyselý.
Vyšetřování zřejmě ještě není u konce a za to, že se protahuje, čelí kritice právních zástupců stíhaných.
„Klient je obviněný a rok a půl se absolutně nic neděje. Neprobíhají žádné úkony, nejsou nám sdělovány žádné informace,“ uvedl advokát Petr Konečný, který zastupuje stíhaného exhejtmana.
„S něčím takovým jsem se za dosavadní praxi opravdu nesetkal,“ poznamenal Konečný a připomněl, jak kauza dolehla na soukromé a profesní životy stíhaných osob i některých svědků.
Obvinění nesouhlasí s tím, co je jim kladeno za vinu. Odmítají, že by se dopustili nějaké trestné činnosti.
Ištvan: Žádné nové informace
Podle olomouckého vrchního státního zástupce Ivo Ištvana řízení nebylo ukončeno. Nic bližšího k případu, který se týká nestandardních vazeb mezi podnikateli, policisty a politik, úniků informací od policie a ovlivňování některých kauz, nesdělil.
„Nemáme pro veřejnosti žádné nové informace. Řízení ve věci nebylo ukončeno,“ uvedl pouze.
Podle dřívějších informací žalobců se protáhlo zkoumání zabaveného materiálu, který byl zajištěn při prohlídkách. Na délce vyšetřování se měla podepsat i reorganizace policie. Podle bývalého ředitele ÚOOZ Roberta Šlachty je Vidkun jedním z případů, z něhož odešel klíčový vyšetřovatel.